Л идерите на страните от Г-7 се разбраха да представят на руския президент Владимир Путин общи искания по отношение на Украйна в идните дни.
Те потвърдиха и заплахата от санкции, ако Москва дестабилизира още ситуацията там,
предаде ДПА.
Лидерите от Г-7 се събраха в Брюксел ден преди Путин да разговаря с няколко от тях за пръв път след анексирането на Крим от страна на Русия.
Срещите ще се състоят покрай честванията във Франция, посветени на Втората световна война.
„Важно е Русия да свърши своя дял за стабилизиране и деескалация на ситуацията (в Украйна)“, заяви германският канцлер Ангела Меркел след обсъждания с колегите си от Великобритания, Канада, Франция, Италия, Япония и САЩ.
„Ние седемте бяхме обединени около едни и същи позиции, и подчертавам, говорейки в един глас, изразявайки едни и същи принципи и стигайки до едни и същи заключения. И всеки трябва да ги чуе, особено, който не беше тук“, каза Франсоа Оланд.
Лидерите призоваха Русия да признае резултатите от последните избори в Украйна, да изтегли всичките си сили от украинската граница, да не допуска влизането на оръжия и бойци в страната и да упражни натиск върху проруските сепаратисти да сложат оръжие.
Те предупредиха в общо изявление, че
липса на напредък може да предизвика нови санкции.
„Готови сме да засилим целенасочените санкции и да приложим значителни допълнителни рестриктивни мерки, за да стане цената за Русия още по-висока, ако събитията го наложат“, заявиха те.
Съвместното им послание ще бъде предадено по време на неформалните срещи, които се очаква Путин да има във Франция с Оланд, Меркел и британския премиер Камерън покрай церемониите по случай 70-годишнината от десанта в Нормандия.
Руският лидер също така изрази своята готовност да се срещне с президента Обама, заявявайки пред френските медии Европа 1 и Те Еф 1, че всичко зависи от американския президент.
Оланд посочи, че целта на срещите е „да направят така, че да може да има диалог, че деескалацията може да се случи“.
Но той също така предупреди, че
лидерите от Г-7 няма да отстъпят от исканията си
и че „може да бъдат обявени санкции, ако има сериозна липса на напредък“.
Една от основните цели на дипломацията на западните лидери е да накарат Москва и Киев да разговарят помежду си след скорошното избиране на украинския президент Петро Порошенко.
Той е сред поканените на утрешните церемонии на бреговете на Нормандия. Оланд каза, че Путин се е съгласил да присъства, знаейки, че Порошенко също ще е там, отбелязва ДПА.
Лидерите на Г-7 също така изразиха трайната си подкрепа за икономическото развитие, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, и повториха осъждането от тяхна страна на руското „незаконно анексиране на Крим и действията за дестабилизиране на Източна Украйна“.
Лидерите на Г-7 обсъдиха и външнополитически въпроси, включително кризата в Сирия, преговорите по ядрения въпрос с Иран, сблъсъците в Либия, мирния процес в Близкия изток и напрежението в Южнокитайско море.
Днес ще има разговори на тема икономика, търговия, енергетика, климат и въпроси за развитието, допълва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!