Р азличията в мненията за рaзрешаване на конфликта в Сирия са се затвърдили по време на вечерята на лидерите от Г-20. Поддръжниците и противниците на военни действия се разделиха приблизително по равно, заяви прессекетарят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По думите му редица страни са отстоявали позицията да се предприемат спешни действия, без да се чакат междуанродните органи. Други държави обаче са призовали да не се девалвира международното право и да не се забравя, че само Съветът за сигурност на ООН е овластен да вземе решение за употреба на сила, заяви Песков.
Срещата на страните от Г-20 трябва да приключи днес с приемането на "Декларация на лидерите" и "Санктпетербургски план". Разработени са и приложения към декларации по всички теми от работата на групата, предаде ИТАР-ТАСС.
Планът за действие за осигуряване на устойчив растеж и заетост ще включва схема на работа по финансиране на дългосрочни инвестиции, доклад за хода на реформите за финансово регулиране, резюме и план за действие по данъчни въпроси.
Президентите на Бразилия и САЩ Дилма Русеф и Барак Обама обсъдиха вчера разкритията, че Америка е шпионирала личните комуникации на бразилския държавен глава, предаде Ройтерс.
Служител на Белия дом заяви за агенцията, че по време на срещата си Обама и Русеф са обсъдили предполагаемото следене от страна американската Агенция за национална сигурност (АНС), но не разкри повече подробности.
Двамата лидери седнаха един до друг на първото пленарно заседание на лидерите от Г-20, отбелязва Ройтерс.
Бразилското правителство даде срок на САЩ, който изтича днес, да обяснят писмено какво е правела АНС, следейки комуникациите на Русеф. Разкритието за това бе направено от бразилско телевизионно предаване, което се позова на документи на Едуард Сноудън, посочва още Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!