А вторитетният британски всекидневник "Файненшъл таймс" излиза днес с редакционен материал по повод парламентарните избори в България, озаглавен "Промяната в България е повод за радост" и подзаглавие "ЕС твърде дълго толерираше корупцията в най-бедната си членка".
България тръгва към несигурно политическо бъдеще след изборите в неделя, които за втори път в рамките на три месеца не изведоха нито една партия в позиция да сформира стабилна коалиция. Но едно нещо изглежда ясно: консерваторът Бойко Борисов, който беше начело на балканската държава през по-голямата част от 12 години, няма да се върне на власт, се казва в статията, предава БТА.
FT View: Change in Bulgaria is reason to cheer https://t.co/CPIo96BdKD
— FT Opinion (@ftopinion) July 13, 2021
Никоя от останалите партии не казва, че е готова да работи с неговата десноцентристка партия ГЕРБ, посочва вестникът и отбелязва, че дори и само заради това, българите и европейците имат повод да се радват.
Лондонският вестник посочва, че корупцията е настроила много българи срещу демократичния процес. Докато на повърхността изглеждаше, че има смяна на властта между традиционните партии, твърде често те си поделяха плячката на властта. Не е чудно, че честите примери на политици, които се сговаряха помежду си, създадоха конспиративно мислене у мнозина българи, което обяснява, поне донякъде, защо страната има най-нисък брой ваксинирани срещу COVID-19 в ЕС.
За срам на ЕС, Брюксел си затваряше очите за неправилното харчене на парите на данъкоплатците от ЕС, за злоупотребите на съдебната и прокурорската власт и за клиентелистките практики, които циментираха хватката върху властта на бившия охранител в нощен клуб, подчертава "Файненшъл таймс".
Сега се пада на Слави Трифонов - фолк-рок певец и популярен водещ на късно телевизионно шоу, да се опита да сформира правителство. Забележително е, пише "Файненшъл таймс", че тази необичайна партия "Има такъв народ" не проведе кампания, няма политическа програма и почти никакви разпознаваеми имена. Трифонов отдавна използва телевизионното си шоу, за да ругае корумпирания елит, отбелязва вестникът.
Избирателите му дадоха персонален мандат, но малцина имат някаква представа какво ще прави той с него. Някои се чудят дали новият мъжага ще се различава особено от стария, се казва в статията.
Фрагментираната и поляризирана политика в България означава нестабилност и вероятно нови избори в близко бъдеще. Но едно по-чисто правителство е може би все още възможно, прогнозира британският вестник.
Какво пишат световните агенции за изборите у нас
Как премина изборният ден в чужбина
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!