В ашингтон изисква от Пекин сключване на дългосрочни договори за внос на енергийни ресурси и селскостопански продукти, с цел намаляване на американския търговски дефицит в търговията с Китай, пише "Файненшъл таймс" (Financial times).
Тази стъпка може да отчужди китайския бизнес от такива ключови съюзници на Съединените щати като Европейския съюз, Австралия, Бразилия и Аржентина, откъдето Китай в момента доставя голяма част от въпросните продукти.
Генерал: САЩ няма защита срещу оръжията на Русия и Китай
Напрежението расте, САЩ готвят да ударят Китай със санкции
Към днешна дата дефицитът в търговията с Китай е достигнал 337 милиарда долара.
САЩ съобщи изискванията си в навечерието на посещението в Китай (2-4 юни) на министъра на търговията на САЩ Уилбър Рос, който възнамерява да продължи търговските преговори.
Целта на сключването на дългосрочни споразумения за "отделни стоки" е "да се изолират бъдещите търговски сделки от политически натиск от двете страни на Тихия океан".
По време на визитата си, Рос ще се фокусира върху темата за стоките, които Китай в момента внася от други страни - суров петрол и петролни продукти, втечнен нефтен газ, както и земеделски продукти, като говеждо месо, птиче месо и соя.
Американците се стремят да премахнат китайските квоти, както и ограниченията върху вноса на американски домашни птици, дължащи се на минали епидемии от птичи грип. Решението на този въпрос "може да доведе до удвояване на американския износ на селскостопански продукти за Китай", който през миналата година възлизаше на 19,6 милиарда долара.
Предишните търговски преговори между Китай и САЩ се състояха на 17 и 18 май във Вашингтон. Както съобщи Белият дом, страните постигнаха консенсус относно приемането на мерки за премахване на търговския дисбаланс помежду им, а Пекин се съгласи да увеличи обема на закупуваните американски стоки.
US presses China to sign long-term import contracts https://t.co/MdG5BbyVsx via @financialtimes Parts of this sound so Soviet -- long-term trade deals in specific products!
— Richard Kauzlarich (@richkauz) May 28, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!