FT: Капитализмът може да рухне, точно както комунизма
Източник: Thinkstock/Guliver photos
248

Т ази година се навършват 100 години от революцията в Русия и 10 години от началото на световната финансова криза. Пред себе си имаме две събития, които имат повече общи неща, отколкото би могло да изглежда на пръв поглед, пише Мартин Сендбю във „Файненшъл таймс“ (The Financial Times).

И в двата случая става дума за промени, разтърсили света. Октомврийската революция създаде диктатура, съперничеща за световна хегемония с фашизма през първата половина и с демократичния пазарен либерализъм през втората половина на миналия век. От друга страна, световната финансова криза разтърси обществения модел, победил в студената война.

Защо полската икономика върви толкова добре

Защо ниските заплати са разрушителни за България

Хората на 25 г. никога няма да имат сигурна работа

Съветският блок се срина в началото на 90-те години на XX век под тежестта на вътрешните икономически и политически противоречия. Проблемите тази година подсказват, че същата съдба може би очаква и пазарната икономика.

Имаме не само исторически контекст на това, което се случва. Тази заплаха, пред която в момента е изправен пазарният либерализъм, напомня за факторите, които унищожиха неговия противник.

Комунизмът бе победен заради допускането на двойна лъжа. На първо място той предаде мечтата на милиони хора за равенство, солидарност и реализация чрез постигането на общи цели. Тази мечта живя много по-дълго, отколкото би могло да се очаква, дори и в комунистическите страни, и дори още по-дълго на Запад. Но в крайна сметка тя не можа да понесе сблъсъка с реалността.

Второ, създадена бе една икономическа система, основана на измама и самоизмама. Малко хора си спомнят, но сериозни спорове белязаха по-голямата част на ХХ век заради избора между централизирано планиране или децентрализиран пазар. Поддръжници на държавния контрол върху средствата за производство твърдят, че само една планова икономика може да избегне безсмисленото пилеене на ресурси под формата на безработица, както и периодичните спадове в търсенето, генериращи рецесии.

На практика обаче, централизираното планиране не се справи с производството на стоките, търсени от потребителите. Въпреки това, вместо да коригират системата, властите превърнаха плановата икономика в една голяма лъжа, която всички трябваше да подкрепят публично, дори тайно да не вярват в нея. „Те се преструват, че ни плащат, ние се преструваме, че работим”, се шегуваха хора от Росток до Владивосток.

В крайна сметка, в света възтържествува светогледът на Фридрих фон Хайек, което предполага, че колебанията в пазарните цени съдържат повече информация, отколкото централизираната система на планиране, както и че децентрализираните механизми за вземане на решения работят много по-ефективно от държавните органи.

Тази идея помага да се обясни разликата в богатството между капиталистическия и комунистически свят, тя също набра скорост в края на Студената война. Въпреки това, световната финансова криза подкопа твърденията, че западният финансов капитализъм е единственият начин за организиране на икономиката.

Ценовият механизъм на Хайек е несъмнено правилен, но непълен. Пазарните цени на стоките и услугите, в действителност, дават много по-точна информация, отколкото плановата икономика. Но кризата показа, че това не е вярно за цените на активите.

Петилетките са голямата лъжа на Съветския съюз, но капитализмът също е голяма лъжа. Тя се състои във факта, че пазарните цени на активите, включително финансовите, уж трябваше точно да отразяват икономическата им стойност. Преди 10 години хората с ужас разбраха, че финансовите задължения, натрупани по време на икономическия бум, са прекомерни, а обемът на бъдещото производство, на което разчиташе икономиката, за да се изплатят тези задължения, е недостатъчен,.

Те вярваха, че притежават богатство, което всъщност не съществува. В резултат на това милиони хора изведнъж осъзнаха колко са излъгани и политическата арена съвсем очаквано беше изправена пред вълна от хаос и недоверие.

Но една лъжа върви заедно с друга и либерализмът също предаде мечтите на хората. Западните икономики сега са много по-бедни от прогнозираните преди кризата тенденции. Особено силно кризата удари младежта, която има малко основания да очаква възможности за благоденствие, на каквито са разчитали нейните бащи и дядовци. А тези, които искат по-демократичен капитализъм и нов златен век, трябва да си вземат поука.

Раздялата с илюзиите е пример за действието на комунизма и капитализма. Хората вече не могат да разчитат на гарантирано висок стандарт на живот и пазарният либерализъм изглежда е в беда.

И левите, и десни популисти често възхваляват с носталгия славните дни на смесената икономика. Може би са прави, че съперничеството между планираната и свободна конкуренция трябва да приключи със сливането им. Но основната поука от това съперничество е, че всяка икономическа и социална система трябва да бъде честна към хората.

Коментари 248
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

248 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Свят Преди 8 минути

Операцията беше в Карак, област в Северозападната гранична провинция (Хайбер-Пахтунхва), която е до Афганистан

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Свят Преди 23 минути

Мерц подчерта, че Германия трябва също така да обмисли много сериозно дали да се включи под ядрения чадър на другите две ядрени сили в НАТО

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Любопитно Преди 1 час

Необичайно гурме предизвикателство ще определи застрашените от елиминация

<p>Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа</p>

Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 1 час

Всички загинали са учели в университета на град Франка

<p>Причините, поради които Америка изостави демокрацията</p>

Демокрацията на САЩ е мъртва - американците търсят спасение в авторитаризма

Свят Преди 1 час

Вярвам, че повечето американци са изоставили демокрацията, защото демокрацията изостави повечето американци, смята Андрей Митровица

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

България Преди 1 час

Какво знаем за новите членове на Надзорния съвет - Явор Пенчев, Иванка Динева, Кирил Ананиев и Румен Спецов

Мими Шишкова

Заплахи, хакнати профили и TikTok: Политическите битки на Мими Шишкова

Любопитно Преди 2 часа

Тя твърди, че TikTok вече не е просто платформа за танци, а поле за дебати

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

Свят Преди 2 часа

Ако се вярва на официалните данни, миналата година е била отлична за икономиката на Русия

"Демокрация, права и свободи" - ДПС: Твърденията на Пеевски за  Доган са несъстоятелни

"Демокрация, права и свободи" - ДПС: Твърденията на Пеевски за Доган са несъстоятелни

България Преди 2 часа

Пеевски заяви, че „Доган се опитва да обязди този кабинет и ако го обязди, това е краят на този кабинет“

Владимир Путин и Доналд Тръмп на плакат от ерата "Брекзит" (снимката е архивна и илюстративна)

POLITICO: 29 пъти, в които Доналд Тръмп направи това, което Владимир Путин иска

Свят Преди 2 часа

Светът на Тръмп се движи бързо и е трудно да си спомним всичко, но някои събития (и думи) не могат да останат незабелязани

,

Откраднаха 500 фигурки на котки от ресторант на Гордън Рамзи

Свят Преди 2 часа

Някои представители на японската култура вярват, че фигурките манеки-неко носят късмет

<p>Тръмп прекратяват защитения статут на 500 000 хаитяни</p>

Тръмп прекратяват защитения статут на 500 000 хаитяни въпреки влошаващата се криза

Свят Преди 2 часа

В Хаити бандити контролират около 85% от столицата, а случаите на сексуално насилие срещу деца са нараснали с 1000% през 2024 г.

<p>Бонев: Имаме информация, че наш заместник-кмет ще бъде арестуван&nbsp;</p>

Бонев: Имаме информация, че заместник-кмет на "Спаси София" ще бъде арестуван

България Преди 2 часа

Той посочи, че причината за това е, "за да може "Спаси София" да бъде ударена в сърцето, в една от най-важните ѝ цели