Н ай-високият конституционен орган на Франция отхвърли по-голямата част от спорния законопроект за цензурата в интернет, който изисква онлайн платформи като Google и Facebook да премахват „реч на омразата“ в рамките на 24 часа и терористичната пропаганда в рамките на един час, пише европейската редакция на Politico.
„(Законодателството) подкопава свободата на изразяване и комуникация по начин, който не е нужен, адаптиран или пропорционален”, заявиха от Конституционния съвет, като постановиха, че текстът не е съвместим с френската конституция.
Текстът, изготвен от народния представител Летиция Авия от партията на президента Еманюел Макрон La République en Marche (Република напред), беше приет от парламента през май, но оспорен пред Конституционния съвет от група консервативни сенатори.
Решението в четвъртък е удар за правителството,
което се надяваше така нареченият закон „Авия” да послужи за модел на Закона за цифровите услуги на Европейската комисия – набор от правила за модериране на съдържанието, които ще бъдат представени до края на годината и ще бъдат насочени към технологични компании.
Решението би могло да окаже въздействие и върху самия Закон за цифровите услуги, тъй като поставя ясни ограничения за това, което Франция може да лобира на ниво ЕС, като същевременно предоставя насоки за това какво е приемливо – а кое не – по отношение на модерирането на съдържанието.
Решението „трябва да бъде предупреждение за всички, които настояват за законодателството на ЕС относно (Закона за цифровите услуги) в същата опасна посока“, написа в „Туитър“ евродепутатът Тимо Вьолкен, който изготви инициативен доклад за него в комисията по правни въпроси на Европейския парламент.
Very important decision. Should be a warning for everyone pushing for eu legislation on the #dsa heading in the same dangerous direction https://t.co/t91YgmCrj2
— Tiemo Wölken🇪🇺 (@woelken) June 18, 2020
Противоречивото френско законодателство за „речта на омразата“
критикувано от технологични компании, неправителствени организации, опозиционни партии и Европейската комисия, изискваше онлайн платформите да премахват обозначените като „очевидно незаконно“ омразно съдържание в рамките на 24 часа и да подадат сигнал за терористична пропаганда и материали за сексуално насилие над деца в рамките на един час, или да понесат глоби.
В момента обсъжданият регламент на ЕС също изисква платформи за премахване на терористичната пропаганда в рамките на един час. Франция се надяваше да приложи собствения си закон по-рано, докато преговорите в Брюксел са в задънена улица.
„Като се има предвид трудността да се прецени дали сигнализираното съдържание очевидно е незаконосъобразно в рамките на крайния срок, наказанието, настъпило след първото нарушение, и липсата на конкретна причина, която освобождава от отговорност, (законодателството) може само да подтиква операторите на онлайн платформа да премахват съдържанието, маркирано с флаг, независимо дали явно е незаконно или не”, написа Конституционният съвет за 24-часовия срок за отстраняване.
Обяснението се припокрива с обществените критики, според които липсата на законов процес и позволяването на
частни лица да определят какво е незаконно и какво не без участието на съдия
ще доведе до премахването на законно съдържание. Решението беше приветствано от технологичните компании.
„Правителството имаше проблеми с този закон. Той дойде от мнозинство, което само по себе си е жертва на тормоз”, заяви френски служител, участващ в правния процес.
Конституционният съвет също постанови, че е противоконституционно т. нар. Задължения на средства за платформи, включително изисквания за прилагане на процедури, човешки и технически, за да се гарантира, че нотифицираното съдържание се обработва възможно най-бързо. Те твърдят, че тези задължения са били пряко свързани с 24-часовия срок за отстраняване и следователно трябва да бъдат защитени от закона.
„Това решение на Конституционния съвет трябва да бъде пътна карта за подобряване на механизъм, който знаехме, че е неизползван досега и следователно трябва да бъде усъвършенстван”, се казва в изявление на Авия.
Европейската комисия заяви, че „е взела под внимание решението, което „подчертава необходимостта от защита на свободата на изразяване онлайн”, заяви говорител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!