Ф ренската петролна компания „Тотал“ подписа договор с кубинската държавна компания „КубаПетролео“ за правото да проучва за залежи крайбрежието на острова. Това съобщи националната кубинска телевизия, цитирана от Ройтерс, без да дава подробности за сделката.
Съобщението беше направено по време на историческо посещение на френския президент Франсоа Оланд в Куба.
Още преди заминаването си за Куба Оланд напомни, че е част от поколението, „запленено от личността на Фидел Кастро“ и кубинския режим.
Вчера френският президент най-сетне успя да се срещне за час с бащата на кубинската революция в резиденцията му в Хавана –
рядка привилегия за западен държавен глава,
пише френският в. „Фигаро“. „Беше много информиран, много бодър“, заяви Оланд и допълни, че Кастро е избегнал да говори за актуални политически теми, за да не си присвои сферата, запазена за брат му Раул.
Облечен с карирана риза и горнище на анцуг „Адидас“, Кастро говори предимно за Франция, за срещите си с Франсоа Митеран или за френския агроном Андре Воазан, напълно непознат в страната си, но известен в Куба, където е погребан.
Земеделие, прехрана, климат – такива са сегашните грижи на Фидел Кастро, които обсъди надълго и нашироко с френския президент, пише в. „Монд“.
Вчера френският президент се срещна и с колегата си Раул Кастро, който наследи брат си Фидел начело на Куба през 2006 г., съобщи Франс прес.
По информация на Елисейския дворец Кастро е казал, че Франция може да играе първостепенна роля в отношенията между Куба и ЕС, особено предвид наближаването на срещата на върха между ЕС и Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите през юни в Брюксел.
Въпреки че кубинският пазар е малък,
Франция иска да се продава там и да засили позициите на предприятията си, преди да дойдат конкуренти от други държави,
пише в друга статия в. „Фигаро“.
Историческата визита на Оланд, който е първият западен лидер, посетил Куба след неотдавна обявеното сближаване между Вашингтон и Хавана, се вписва в рамките на икономическата дипломация, насърчавана от Лоран Фабиюс, откакто стана външен министър на Франция, допълва изданието.
Няколко договора с френски фирми бяха подписани по този повод, но Оланд каза, че на първо място иска да помогне за икономическото развитие на Куба, което „ще бъде полезно също така и на Франция“.
Междувременно говорителят на Белия дом Джош Ърнест каза във Вашингтон, че
„не е изключено“ догодина президентът на САЩ Барак Обама също да посети Хавана.
По-скоро – тази есен, папа Франциск също ще посети Куба.
Посещението на папата се състои в дните от 19 до 22 септември, обяви епископатът на кубинската римокатолическа църква, предаде ДПА.
В програмата на папската визита се включени столицата Хавана и градовете Сантяго де Куба и Олгин. От Куба папата ще отпътува за САЩ.
Правителствата на Куба и САЩ са изразявали благодарността си към Франциск заради съдействието му да подобрят двустранните си отношения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!