„Фейсбук” разкри странна битка за влияние в Африка, където бившата колониална сила Франция и бившата суперсила Русия използват фалшиви акаунти, за да се ангажират, критикуват и дори се сприятеляват онлайн.
От социалната мрежа са затворили две свързани с Русия групи от акаунти и друга, свързана с френска армия, заради нарушаване на правилата срещу правителствена намеса.
Въпреки че информационната война не е нещо ново, от „Фейсбук” все пак са изненадани да видят две държави, които водят директна информационна война в трети регион.
Франция, бившата колониална сила за големи части от Африка, разполага с хиляди войници в региона за борба с джихадистки организации.
През последните години Русия пък засили желанието си за влияние, като наблюдатели я обвиниха, че използва известната наемническа група „Вагнер”, за да воюва в африкански страни, включително Либия.
Безпрецедентна кибератака на САЩ срещу Русия
Една от групите, затворени от „Фейсбук”, е свързана косвено със руския бизнесмен Евгений Пригожин, обвиняван в управлението на т. нар. „фабрики за тролове” и „Вагнер” - твърдения, които той отрича.
„Това беше първият път, когато нашият екип откри две фалшиви кампании - от Франция и Русия - активно да се ангажират помежду си, включително като се сприятеляват, коментират и критикуват противниковата страна”, коментират Натаниел Глейхер и Дейвид Агранович от „Фейсбук”.
И французите и руснаците „използваха фалшиви акаунти като централна част от своите операции, за да заблудят хората кои са те и какво правят и това беше основата за нашите действия”.
В първата си реакция в сряда френската армия не потвърди никакво участие, но отбеляза, че такава дейност е станала широко разпространена. В Централноафриканската република „от много месеци наблюдаваме нарастването на дезинформационните действия, целящи дестабилизиране на страната, действия, които осъждаме”, заявиха от френското министерство на отбраната пред „Франс прес”, но отказаха да посочат, откъде идва тази дезинформация.
В интервю за списание, публикувано през ноември, президентът Еманюел Макрон обвини Русия и Турция, че се стремят да насърчават антифренските настроения в Африка, като финансират хора, които подбуждат недоволството срещу Франция в медиите.
Пригожин - нападения, убийство, изборите в САЩ
Тогава говорителят на руското външно министерство Мария Захарова отговори, че Москва „се стреми да се бори с подобни примери за дезинформация”. Русия не е коментирала последните констатации на „Фейсбук”.
Френската група е била насочена към Централноафриканската република и Мали и в по-малка степен към Нигер, Буркина Фасо, Алжир, Кот д'Ивоар и Чад.
В нея са включени 84 акаунта във „Фейсбук”, шест свързани сайта и 14 акаунта в „Инстаграм”, които нарушават политиката срещу „координирано неавтентично поведение“.
В руските групи е имало 274 акаунта във „Фейсбук” и 18 в „Инстаграм”, заедно с сайтове.
През октомври ЕС наложи санкции срещу Пригожин заради дейността на „Вагнер” в Северна Африка, въпреки че той отрече да знае за такава и заведе дело, за да бъде изваден от санкционния списък.
Той беше санкциониран и от Вашингтон за намеса в президентските избори през 2016 г., чрез своята фабрика за тролове. Пригожин отрече и тези обвинения и поиска 50 милиарда долара компенсация от САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!