Ф ренският град Гренобъл разреши носенето на т. нар. "буркини" - бански костюм за мюсюлманки, в държавните плувни басейни. С този противоречив акт градът възобнови един от най-спорните дебати във Франция относно религиозното облекло.
Цялостният бански костюм, използван от някои мюсюлманки за покриване на телата и косата по време на къпане, се превърна в ожесточена дискусия в последните години.
Разглеждани като символ на настъпващия ислямизъм - от една страна, и оскърбление на светските традиции на Франция - от друга, много дясномислещи и някои феминистки настояват буркините да бъдат забранени напълно.
Всички държавни басейни забраняват къпането без бански, - по хигиенни, а не по религиозни причини - строгите правила важат за всички, включително за мъже, които са длъжни да носят плътно прилепнали бански. С промяната мъжете ще могат да носят дълги панталони.
Кметът на Гренобъл, Ерик Пиол, един от най-високопоставените "зелени" политици в страната, който ръководи широка лява коалиция в градския съвет, подкрепи този ход, но се сблъска с ожесточена опозиция. Той успя да събере достатъчно гласове в градския съвет за одобрение на мярката, въпреки че няма подкрепата на собствената си партия.
Въпросът за това как хората се обличат за басейна засяга изключително чувствителни теми във Франция, включително страхове от влиянието на исляма и заплахи за скъпия секуларизъм в страната.
Правилата, въведени след поредица от терористични атаки във Франция, в крайна сметка бяха отхвърлени като дискриминационни.
Френската спортна марка Decathlon също се оказа в центъра на подобен спор през 2019 г., когато обяви планове за продажба на „спортен хиджаб“, който позволява на мюсюлманските жени да покриват косата си, докато бягат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!