П о време на заседание на Съвета по отбрана в Елисейския дворец е била разгледана възможността Киев да се присъедини към НАТО - стъпка, която досега беше отхвърляна от Париж, Берлин и Вашингтон, но беше подкрепена от централноевропейските страни като Полша и балтийските държави.
Този френски ход има за цел да увеличи натиска върху Русия в момент, когато украинската контраофанзива среща трудности. Това съобщава вестник "Монд". Отстояване на перспективата за присъединяване на Украйна към Атлантическия пакт с цел да се повлияе на конфликта и да се направи опит да се доведат Москва и Киев на масата за преговори. Това е подходът, който сега Франция предпочита в деликатните дискусии между съюзниците на Украйна в навечерието на годишната среща на върха на НАТО, насрочена за 11 и 12 юли във Вилнюс, столицата на Литва.
Украйна: Унгария задържа наши военнопленници
По информация на в. "Монд" на последното заседание на Съвета по отбрана в Елисейския дворец, на 12 юни, е била разгледана възможността за присъединяване на Украйна към НАТО - вариант, който сега се разглежда в Париж като самостоятелна гаранция за сигурност, тъй като може да възпре Русия да продължи войната или, ако конфликтът приключи, да предотврати по-нататъшна агресия. Намекът за тази перспектива би могъл мимоходом да убеди украинския президент Володимир Зеленски да започне преговори, когато прецени, че моментът е подходящ, в зависимост от резултатите от контраофанзивата.
Макар и тактически, този ход е истинско преобръщане за Франция. По този начин Париж се доближава до позициите, защитавани от страните от Централна Европа, повечето от които, на първо място Полша и балтийските държави, са неуморни защитници на присъединяването на Украйна към НАТО. "Френската позиция сега е по-близо до тази на Полша, отколкото до тази на Германия", потвърждава чуждестранен дипломат.
През 2008 г. на срещата на върха в Букурещ френският президент Никола Саркози, заедно с германския канцлер Ангела Меркел, блокираха всякаква перспектива за бързото присъединяване на Украйна към НАТО, противно на съвета на Съединените щати, които по това време се застъпваха за нейното интегриране. Според двамата европейски лидери това беше начин да се успокои Русия.
Еманюел Макрон се придържаше към тази линия дълго време, както преди, така и след началото на руската инвазия през февруари 2022 г.: "Влизането на Украйна в НАТО ще бъде възприето от Русия като нещо конфронтационно. Не можете да си го представите с такава Русия", заяви държавният глава пред "Монд" през декември 2022 г.
За Франция очевидно не стои въпросът да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО в разгара на война - перспектива, от която Съединените щати и Германия се страхуват преди всичко, тъй като тя може да доведе до активиране на клаузата за взаимопомощ на организацията (член 5) и да вкара Запада в конфликт. "Френски военен източник потвърждава: "За един войник присъединяването на страна във война към НАТО е все едно да отиде на война. Нещо повече, президентът на САЩ Джо Байдън отново повтори този уикенд, че към молбата на Украйна не може да се проявява специално отношение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!