Френски боен пилот е бил убит във военната операция в Мали,
съобщи в Париж министърът на отбраната Жан-Ив льо Дриан, цитиран
от Ройтерс.
Той обаче не уточни дали е свален хеликоптерът на убития пилот.
В петък президентът на Мали Дионкунда Траоре отправи молба към Франция да му
окаже помощ в борбата с ислямистките екстремисти, които напредват към
столицата Бамако. Франция прати военни сили, които нанесоха въздушните удари
срещу позиции на ислямистите.
В Мали са разположени няколко стотин френски военни, за да защитават френските граждани. Френски войски охраняват и столицата Бамако.
Над 100 души - бунтовници, както и войници от
правителствените сили, са били убити при френските въздушни
удари и в сражения за стратегическия град Кона, предаде Ройтерс,
позовавайки се на малийски военни източници и на очевидци.
Франция ще продължи операциите в Мали,
за да подготви предстоящата интервенция на водените от африканските сили войски за прогонването на ислямистките бунтовници и ще повиши мерките за сигурност на своя територия, заяви френският президент Франсоа Оланд, цитиран от Ройтерс.
Нигер и Буркина Фасо официално обявиха, че изпращат по 500 военни в Мали за участие в операцията по освобождаване на северната част на страната от окупиралите я ислямисти. На 11 януари Икономическата общност на държавите от Западна Африка (ИОДЗА) разреши незабавно изпращане на войски в Мали. Очаква се подразделенията от войнския контингент, наброяващ 3300 военни, да пристигнат в Мали в понеделник.
Оланд подчерта, че намесата на Франция в Мали има само
една цел - борбата срещу тероризма, посочва АФП.
Говорител на бунтовническата групировка "Ансар ад Дин" ("Защитници на вярата") заяви в събота, че френската военна интервенция срещу ислямистките бойци в
Северно Мали
излага на опасност френските заложници и други френски граждани.
Последствия има не само за френските заложници, но и за всички френски граждани навсякъде в мюсюлманския свят, предупреди Санда Улд Бумама пред Ройтерс.
Групировката "Ансар ад Дин", чиято "крепост" е историческият град Тимбукту, е близък съюзник на северноафриканския клон на "Ал Кайда" - "Ал Кайда в ислямския Магреб" (АКИМ), който същи се сражава срещу малийската армия, подкрепяна от френски военни. След поредица отвличания АКИМ и съюзниците им държат за заложници осем французи в слабо населения район Сахел.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу изказа искрени съболезнования за жертвите и приветства "смелата операция на френските войски" в Мали, предаде АФП. В този труден момент ние сме до вас и ви подкрепяме, както подкрепяме смелата операция на френските войски, заяви Барозу.
Конфликтът в Мали се разрази през пролетта на 2012 г., когато група военни извърши метеж в Бамако. От пуча се възползваха туареги и въоръжени групировки на ислямистите, действащи в северната част на страната. Те бързо установиха контрол над района и продължават да държат обширна територия с център в Тимбукту. От лятото северната част на Мали е под контрола на три основни екстремистки групировки: "Ансар ад Дин" (Защитници на вярата), съставена главно от туареги, "Ал Кайда в ислямския Магреб" и "Движението за единство и джихад в Западна Африка". В редиците на последните две движения има чуждестранни ислямисти, припомня ИТАР-ТАСС.
Франция проведе още една операция на Континента - въздушен удар срещу база на ислямистите шебаб в Южна Сомалия. Целта й бе освобождаването на заложник, но той вероятно е убит от похитителите. Освен това е убит още един военен, а друг е изчезнал.
Жан-Ив льо Дриан подчерта, че няма връзка между френската военна намеса в Мали и операцията в Сомалия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!