О бщинският съвет на Ню Йорк гласува забрана на продажбите на гъши дроб. Забраната трябва да влезе в сила през 2022 г. Този ход беше приветстван от защитниците на животни, но много производители и ресторантьори останаха недоволни, тъй като в американския град има около 1000 ресторанта, които включват "фоа гра" в менюто си.
Какво всъщност е "фоа гра"?
В превод от френски език това означава „затлъстял черен дроб“. Скъпият деликатес всъщност представлява уголемен черен дроб на патици или гъски.
Докато гъшият дроб може да бъде произведен чрез естествено хранене, във Франция той трябва да бъде направен чрез процес, известен като „gavage“ ("гушене"). При него угояването на птиците започва около две седмици след като гъските и патиците достигнат зрялост. То се извършва по няколко пъти всеки ден, през тръба, която се вкарва в гърлото на животните. Количеството на храната достига близо 2 килограма дневно.
Насилственото угояване кара черния дроб на птиците да се уголеми до 10 пъти повече от нормалния си размер. След това много от животните изпитват трудности да стоят изправени. От причинения стрес те изскубват собствените си пера или се нападат взаимно.
Къде "фоа гра" е забранен?
В САЩ производството на "фоа гра" е забранено в Калифорния.
Индия забранява вноса на продукта, което означава, че "фоа гра" не може да се продава легално никъде в страната. В Австралия пък производството е забранено, но вносът е легален. Аржентина определя като незаконно производството на продукта в страната, защото го смята за акт на малтретиране или жестокост към животните. Израел също влиза в списъка на държавите, забранили производството.
BREAKING: #NewYorkCity just passed a bill to BAN the sale of #foiegras—a cruel product made from force-feeding ducks and geese through tubes shoved down their throats. pic.twitter.com/JKCxC5z6zQ
— Animal Justice (@AnimalJustice) October 30, 2019
В Европа деликатесът не може да се произвежда в редица страни, включително: Чехия, Дания, Финландия, Германия, Италия, Люксембург, Норвегия, Полша, Турция и Обединеното кралство.
За разлика от другите държави, в страната на произход – Франция, "фоа гра" е приеман за нещо специално. Законът там гласи, че „Foie gras принадлежи към защитеното културно и гастрономическо наследство на Франция.“
Някои звезди като Кейт Уинслет водят битка с производството на продукта и призовават „фоа гра“ да бъде забранено.
Вижте повече във видеото:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!