А ко си мислите, че отдавна не сме имали нов вариант на COVID-19 с гръцки букви, не грешите. Причината за това е, че почти всички варианти, които циркулират в момента - както можете да видите в най-новите данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ) - произлизат от семейството на Omicron, макар и доста далечно към момента.
(Във видеото научете кои са най-смъртоносните вируси)
Тези последни варианти, които се присъединяват към "партито", са производни на JN.1 - вариантът, който се наложи в световен мащаб в началото на тази година и продължава да е причина за голяма част от случаите.
Както обясни лекарят-учен Ерик Топол от Изследователския институт "Скрипс" в неотдавнашното издание на своя бюлетин "Основни истини", новите варианти са получили мутации в своите протеини на шипа. На едно място аминокиселина, означена като "F", е заменена с такава, означена като "L"; на друго място "R" е заменено с "T". Съберете тези букви (с разумно добавяне на "i") и ще получите FLiRT.
Кои вируси ни разболяват тази пролет и как да се предпазим
Един от фамилията FLiRT, наречен вариант KP.2, изглежда е водещ в момента. Моделите на ЦКПЗ показват, че той вече може да е отговорен за почти една четвърт от инфекциите. Но има ли за какво да се притесняваме?
Топол заяви пред Time, че не очаква огромна вълна от инфекции от този вариант: "Може да е "вълничка".
Някои ранни данни от изследователи в Япония, които са публикувани в сървъра за предпечатна подготовка bioRxiv и предстои да бъдат рецензирани, потвърждават това. Авторите пишат, че "инфекциозността на KP.2 е значително (10,5 пъти) по-ниска от тази на JN.1", въз основа на експерименти, в които са се опитали да заразят клетки с псевдовируси - частици от други вируси, които са били модифицирани, за да носят различните протеини на COVID шипове.
Въпреки тази намалена инфекциозност обаче авторите на изследването установяват също, че KP.2 е в състояние да се разпространява по-лесно от JN.1 и може би е по-устойчив на имунни реакции от ваксини и предишни инфекции.
Тези данни все още не са публикувани в рецензирано списание. Но все пак това е нещо, което здравните органи ще искат да следят отблизо, особено защото вероятно е минало доста време, откакто повечето хора са си направили бустерна ваксина COVID-19 - ако изобщо са си направили труда да си я направят.
Наскоро Световната здравна организация излезе с изявление, в което препоръча бъдещите формули на ваксината COVID-19 да бъдат насочени конкретно към JN.1 и неговите производни. Те приемат, че "времето, специфичните мутации и антигенни характеристики, както и потенциалното въздействие върху общественото здраве на новопоявилите се (напр. KP.2) и бъдещите варианти остават неизвестни", но въз основа на настоящите данни смятат, че насочването на вниманието към JN.1 е най-добрият вариант.
613 дни COVID-19: Учени съобщиха за рядък случай на инфекцията
Но ваксините действат само ако хората ги използват. Точно тази седмица ново проучване, публикувано в Nature Medicine, съобщава, че доверието във ваксините остава смесено след тази пандемия.
"Въпреки че сме загрижени за очевидните последици от пандемията върху голям брой хора, все още наблюдаваме обща отвореност към имунизацията, която трябва да надградим, за да повишим доверието във ваксините, включително приемането на новите поколения ваксини COVID-19 и бустери", казва старшият автор Айман Ел-Мохандес в изявление.
"Трябва да разработим целенасочени послания от доверени комуникатори, за да насърчим приемането на ваксините."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!