Р егионът на Сахел се превърна в новия епицентър на глобалния тероризъм, което накара държавите по света да увеличат усилията си за противодействие на насилието чрез военно обучение, като например ученията Flintlock 2024 в Гана и Кот д'Ивоар. Анализаторите обаче твърдят, че преодоляването на икономическите недостатъци в региона би било по-ефективен възпиращ фактор.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Сенану Торд в своя репортаж от Тамале, Гана.
На международното летище Тамале в Гана войници участват в симулирана престрелка. Това учение е част от партньорството между САЩ и Африка в областта на сигурността, което има за цел да засили усилията за борба с тероризма в региона.
„Най-важната цел на тези учения е да се изгради капацитета и способностите на партньорите. Фокусираме се върху неща като разиграване на ситуации, развиване на оперативна съвместимост и подпомагане на партньорите ни да развият онези способности, които са необходими за постигане на целите им в областта на сигурността в Африка”, обяснява генерал-майор Тод Уазмънд.
Организиран от Министерството на отбраната на САЩ, Flintlock 2024 привлича хиляди заинтересовани страни в областта на сигурността от Европа, Азия и около 30 партньорски държави в Гана и Кот д'Ивоар. В продължение на две седмици те участват в бойни симулации и обменят информация за противодействие на тероризма.
Анализаторите в областта на сигурността твърдят, че съсредоточаването върху военни отговори на тероризма в Сахел се е провалило. Въпреки разполагането на десетки хиляди военни в региона - като например по време на френската операция Barkhane и на MINUSMA и съвместните сили на ООН G5 Sahel - тероризмът бележи значителен ръст.
Според Глобалния индекс на тероризма за 2024 г., публикуван от Института за икономика и мир, Африка на юг от Сахара се е превърнала в новия глобален епицентър на тероризма, на който се дължат над 50% от смъртните случаи, причинени от тероризъм през 2023 г.
Изпълнителният директор на Западноафриканския център за борба с екстремизма, критикува милитаристичния подход.
От центъра казват, че без икономическа сигурност младежите стават уязвими и лесно се радикализират от екстремистки групи.
Тези настроения се отразяват във все по-честите призиви към африканските държави да прекъснат отношенията си с чуждестранните партньори. Пример за това са обтегнатите отношения между САЩ и държавите Нигер и Чад, като през април САЩ заявиха, че ще изтеглят войските си и от двете държави, което може да попречи на усилията за борба с тероризма в Сахел.
Експертите казват, че ако обтегнатите отношения и икономическите недостатъци в региона на Сахел не бъдат разрешени, военно-центричните подходи за борба с тероризма вероятно ще продължат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!