Руската Сметна палата е установила, че през 2011 г. са извършени нарушения в изразходването на средства от бюджета за 718,5 млрд. рубли (17,8 млрд. евро) - повече, отколкото през която и да е година от последно десетилетие.
Това става ясно от годишния доклад на ведомството, изпратен в Държавната дума, пише в. "Известия", цитиран от АФП.
През 2010 г. са разкрити нарушения едва за 484 млрд. рубли (12 млрд. евро),
посочва изданието.
Само в транспортния комплекс на Москва проверките за 2011 г. са установили незаконни субсидии за над 7 млрд. рубли (173 млн. евро), а още 7,5 млрд. рубли са "в зоната на корупционните рискове", сочи докладът.
Одитът е констатирал също, че
има опасност да се провали подготовката за Олимпийските игри в Сочи през 2014 г.
От общо 92 обекта, изграждани за Игрите, са влезли в експлоатация само 68, а документите за още 20 не са одобрени и досега.
Няма ред и в правоохранителните органи. Сметната палата например не е наясно как се продава имуществото, конфискувано от руските митници.
Успяла е само да изчисли, че през последните три години федералният бюджет е получил най-много 5,5 на сто от общата му стойност, пише "Известия".
Установените нарушения в изразходването на средства от въоръжените сили през 2011 г. възлизат на повече от 2,3 млрд. рубли (57 млн. евро), допълва вестникът.
По-рано днес главният военен прокурор на Русия Сергей Фридински каза, че
корупцията във въоръжените сили на страната е достигнала през 2011 г. "космически" мащаби,
предаде АФП, като цитира негово интервю за в. "Комсомолская правда".
Подкупите, "парите от благодарност" и злоупотребите в тази сфера са достигнали вече "космически размах", твърди прокурорът.
"От началото на миналата година са установени 250 случая на подкуп. Далеч повече, отколкото през 2010 г.", казва Фридински.
Той описва и схеми за "противодействие срещу Темида", посочва вестникът.
"Противодействието е огромно. Навсякъде има посредници, които получават доста пари на практика за нищо. И заради парите "от благодарност" всички участници в сделките са доволни.
Пострадали няма, с изключение на държавната хазна. Договорите се изпълняват зле или изобщо не се изпълняват", заявява военният прокурор.
Корупцията - хронично зло за Русия, разяжда като гангрена държавните институции, по-специално армията и силите на реда. Президентът Дмитрий Медведев, чийто четиригодишен мандат приключва през май, обяви за приоритет борбата срещу това явление, но призна, че политиката му в тази област не е довела до очаквания успех, напомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!