В ластите в един от най-гъсто населените градски центрове на Филипините въведоха необичайна мярка за справяне с разпространението на денга – предлагане на парична награда за комари.
Карлито Чернал, управник на града Барангай Адишън Хилс, обяви награда от едно песо (по-малко от два американски цента) за всеки пет комара. Мярката беше въведена след смъртта на двама студенти в квартала вследствие на болестта.
Чернал подчерта, че инициативата е предназначена да допълни съществуващите мерки, включително редовното почистване на улиците и предотвратяването на натрупването на застояла вода, където комарите, пренасящи денга, снасят яйцата си.
Според него наградата важи както за живи, така и за мъртви комари, както и за техните ларви. Живите насекоми ще бъдат унищожавани с помощта на ултравиолетова светлина.
Реакцията на здравните власти
WATCH: Residents in Brgy Addition Hills turn over mosquitoes and larvae collected in their communities in exchange for coins.
— Raphael Bosano (@raphbosano) February 19, 2025
An official says this is their way to encourage proactive participation to combat the concerning rise in dengue infections. pic.twitter.com/rsNgIrfxas
Министерството на здравеопазването на Филипините (DOH) заяви пред BBC, че „оценява добрите намерения на ръководителите на местната власт да се борят с денга“.
Въпреки това, когато беше попитано дали тази стратегия е ефективна, ведомството отказа допълнителен коментар.
"Призоваваме всички засегнати да се консултират и координират с местните здравни служители или регионалния офис на DOH в техния район за основани на доказателства практики, за които е известно, че работят," се казва в официалното изявление.
Обществена реакция
Обявената награда предизвика вълна от коментари в социалните мрежи, като някои потребители реагираха с насмешка.
"Отглеждането на комари започва", гласи един от популярните коментари. Друг потребител иронично попита: „Ще бъде ли отхвърлен комар, ако има само едно крило?“
Въпреки критиките, Чернал заяви, че е наясно с реакциите в социалните медии, но подчерта, че мярката е насочена към опазването на общественото здраве.
Денгата – сериозна заплаха за градските райони
Денгата е ендемично заболяване в тропическите страни, като огнища често се появяват в райони с лоши санитарни условия. Това позволява на комарите, пренасящи вируса, да се размножават бързо.
В тежки случаи заболяването води до вътрешно кървене, което може да бъде фатално. Симптомите включват главоболие, гадене, болки в ставите и мускулите.
LOOK: Quezon City’s Barangay Old Balara releases an army of more than a thousand bull frogs to eat mosquitoes and halt the spread of dengue in the area.
— NewsWatch Plus PH (@newswatchplusph) August 25, 2019
📷: Barangay Matandang Balara | @RexRemitio pic.twitter.com/0xOq0Za076
Ситуацията в Барангай Адишън Хилс
Барангай Адишън Хилс е дом на близо 70 000 души, които живеят в плътно застроен участък от 162 хектара в сърцето на столицата Метро Манила.
Чернал съобщи, че по време на последния скок на инфекциите местните здравни власти са регистрирали 44 случая на денга в района.
"Това е една от най-големите и гъсто населени общности. Трябва да направим нещо, за да помогнем на местните власти," каза Чернал.
Нарастваща заплаха в цялата страна
Националните здравни власти наскоро предупредиха за рязък ръст на случаите на денга в цялата страна вследствие на сезонните дъждове.
По данни на Министерството на здравеопазването, към 1 февруари са регистрирани 28 234 случая – увеличение с 40% в сравнение с предходната година.
В отговор на епидемията ведомството препоръча на гражданите да предприемат следните предпазни мерки:
- Поддържане на чистота в околната среда
- Премахване на потенциални места за размножаване на комари, като стари автомобилни гуми
- Носене на дрехи с дълги ръкави
- Използване на репелент против комари
Освен денга, здравните власти отбелязаха, че обилните валежи са довели и до увеличаване на случаите на грипоподобни заболявания, както и на лептоспироза – инфекция, разпространявана от плъхове, която може да бъде предадена на хора при газене в замърсени наводнени зони.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!