Очите на Александра Шевченко заблестяват, когато говори за последния си удар: "Аз изтичах, свалих си дрехите и започнах да крещя", казва през смях 24-годишната украинка.
Тя успя да се добере само на няколко метра от руския президент Владимир Путин и германския канцлер Ангела Меркел, преди един от бодигардовете на Путин да я повали на земята.
Кадрите с голия протест на пет активистки от "Фемен" на 8 април в германския град Хановер обиколиха света за секунди.
Шевченко е търсена отвсякъде, мобилният й телефон постоянно звъни, докато тя отговаря на електронни писма.
Жените продължават да са робини, казва тя за ДПА.
"Нашите гърди са нашите оръжия"
гласи мотото на феминистката група, която според официалния си сайт се определя като "секстремистка".
Целта ни е да разпространим "Фемен" из целия свят, казва Шевченко с невероятна увереност. Голям клон на групата вече е налице в Париж, а през последните няколко месеца организацията е силно активна и в Германия.
Жените се включват в протести срещу сексиндустрията и женското обрязване.
Това е нов и оригинален начин да бъдеш феминистка, който се разпростира отвъд обикновената обмяна на идеи, казва германската активистка от "Фемен" Клара.
"Първият път, когато трябваше да си сваля дрехите, бях изправена пред граница, която трябваше да престъпя. Седмици наред обмислях дали да го направя."
Накрая желанието за провокация на общественото внимание надделява
22-годишната Клара е една от участничките в протеста срещу "диктатора Путин" в Хановер.
"Бяха нужни само няколко секунди. Само една мисъл беше в главите ни", казва Клара. Тя започва да се интересува от "Фемен" след голите протести в Украйна по времето на Европейското първенство по футбол през 2012 г., когато страната е домакин на спортното събитие заедно с Полша.
Оттогава насам "Фемен" е разширила обсега си, фокусирайки се все повече върху ислямистите и предполагаемото им потисничество върху жените.
Активистките бързо са се превърнали в изпечени пиар експерти: Ако не те показват по телевизията, сякаш изобщо не съществуваш, казва една от лидерките на организацията, 28-годишната Ана Гузол.
Шевченко, която е една от членките-основателки, вече е свикнала да бъде поваляна на земята полугола.
"Първият път, когато се случи, се разплакахме. Сега обаче се концентрираме върху това, което е истински важно", казва тя.
Ролеви игри и редовни упражнения целят да подготвят жените за физическия контакт с полицията и други служители по сигурността.
От няколко години
"Фемен" е явление, което предизвиква спорове в Украйна
"Без коментар" е отговорът на организацията в защита на правата на жените "Ла страда", когато темата за "Фемен" бъде повдигната.
Според някои критици от бившата съветска република секстремистките разчитат повече на сензация, отколкото на съдържание.
На тези жени сега се гледа просто като на хубави девойки от Украйна, които си свалят дрехите навсякъде, каза писателката Оксана Сабучко.
Начинът, по който организацията веднага млъква, когато е запитана за финансирането й, контрастира с отявлената й готовност да се разсъблича на публични места.
Шевченко и 22-годишната й сестра са активистки на пълно работно време във "Фемен". Те казват, че живеят от парите от дарения и приходите от техния фен шоп.
Запазената им марка е логото на "Фемен": две стилизирани гърди в цветовете на украинския флаг - синьо и жълто. Това, което най-много се продава, е Гръдния отпечатък - цветен отпечатък на гърди с автограф.
Някои критици обвиняват активистките, че с опитите си да бъдат по-впечатляващи и радикални се отклоняват от истинските си цели. Основана на 10 април 2008 г., групата установява централата си в "Кафето на купидоновите художници" в центъра на Киев, където сега има стена на славата със снимки на най-успешните им демонстрации.
Но те предпочитат да се срещат в техния офис зад решетките на стоманената врата, вярвайки че са следени и че мобилните им телефони са подслушвани от службите за сигурност.
В началото на "Фемен" се гледаше като на организация, която ползва несериозно звучащи тактики, за да привлече общественото внимание върху социални проблеми, като липсата на публични тоалетни в икономически изостаналите страни, например.
Но след като Ина Шевченко
отряза дървен кръст с верижен трион
в центъра на Киев през лятото на 2012 г. в знак на протест срещу осъдителните присъди на руската женска пънк група "Пуси райът", мнозина украински симпатизанти започнаха да не одобряват техните акции.
Според коментатори в Киев разголеният протест не е постигнал кой знае какво.
Най-известният им протест срещу секстуризма и проституцията по време на европейското първенство по футбол - под заглавието "Украйна не е бардак" - имаше слаб ефект.
Проституцията продължава да бъде широко разпространена в Киев, където жени чакат във фоайетата на хотели, а реклами в туристическите справочници за града хвалят стриптийз шоута, салони за масаж и ескортни услуги.
Поради този факт мнозина виждат експанзията на "Фемен" в чужбина като признание за провал у дома.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!