Ш вейцарецът Роджър Федерер обяви, че слага край на професионалната си кариера като тенисист, предаде БТА.

41-годишният Федерер несъмнено е най-обичаният тенисист на нашето време и е смятан от мнозина за най-великия играч,

хващал ракета в ръка. Неговият последен турнир ще бъде предстоящата демонстративна надпревара "Лейвър къп", която ще се проведе в Лондон през следващата седмица.

"От всички дарове, които тенисът ми даде през всички тези години, най-големият, без съмнение, са хората, които срещнах по пътя си:

моите приятели, моите съперници на корта и най-вече феновете, които дават живота на спорта. Днес, с всички вас, искам да споделя новините. 

Както мнозина от вас знаят, през последните три години бях изправен пред предизвикателства, свързани с контузии и операции.

Работих здраво, за да се върна на ниво за състезание. Но съм наясно с ограниченията на тялото ми, което напоследък ми изпраща много ясни сигнали. Аз съм на 41 години. Изиграл съм над 1500 мача за 24 години.

Тенисът бе по-благосклонен към мен, отколкото някога съм предполагал и сега е време да призная, че е време да прекратя състезателната си кариера. 

Турнирът "Лейвър къп" следващата седмица в Лондон ще бъде моето последно участие на АТП-надпревара. Разбира се, в бъдеще ще продължа да играя тенис, но не и на турнири от Големия шлем и от Тура", заяви Федерер.

"Това е трудно решение, защото ще ми липсва всичко, което Тура ми дава.

Но в същото време има и толкова много неща, за които да бъда щастлив. Смятам себе си за един от най-големите късметлии на тази планета. Бе ми даден талантът да играя тенис и достигнах нива, които не съм и представял за период по-дълъг, отколкото е възможно. Искам да благодаря специално на моята съпруга Мирка, която изживяваше всяка една минута с мен. Тя не спираше да ме подгрява за мачовете, да гледа с часове на корта, дори когато бе бременна в осмия месец и да гледа шантавата ми страна заедно с екипа ми повече от 20 години.

Искам да благодаря и на четирите ми прекрасни деца за подкрепата, която ми дават, докато са готови да откриват нови и нови места

и да създаваме заедно спомени. Да виждам как семейството ми ме подкрепя отстрани е чувство, което винаги ще ценя. Искам да отбележа приноса и на моите любящи родители, както и на сестра ми, без които нищо от това нямаше да бъде възможно. Голямо благодаря и на бившите ми треньори, които винаги са ме направлявали в правилната посока. Вие бяхте чудесни! Както и на Швейцарската федерация, която повярва в мен като млад тенисист и ми даде перфектния старт. 

Искам истински да благодаря на моя невероятен екип

- Иван, Дани, Роланд и най-вече на Сийв и Пиер, които ми даваха най-добрите съвети и винаги бяха до мен. Също така и на Тони, който идейно управлява бизнеса ми вече повече от 17 години. 

Трябва да благодаря и на лоялните ми спонсори, които са ми като партньори. И на всички от турнирите на АТП, които винаги посрещаха всички нас с приятелство и гостоприемство", добавя Федерер.

Швейцарецът отдели специално място в обръщението си и към съперниците си на корта.

"Искам да благодаря и на съперниците ми на корта. Бях достатъчно голям късметлия, за да участвам в куп епични мачове, които никога няма да забравя. Борихме се смело, със страст и сила, и винаги съм се стараел да уважавам историята на играта. Благодарен съм за това. Ние се теглехме напред един друг и заедно изведохме тениса на едно ново ниво. След всичко това трябва да благодаря специално и на невероятните фенове. Никога няма да разберете колко много сила и вяра ми даде тази подкрепа. Вдъхновяващото чувство да излезеш пред пълния корт е едно от най-големите удоволствия в живота ми. Без вас тези успехи нямаше да бъдат същите. Щях да се чувствам самотен, а не пълен с радост и енергия.

Последните 24 години в Тура бяха невероятно пътешествие. Понякога ги чувствам като 24 часа, но понякога изглеждат като цял един изживян живот.

Имах изключителната привилегия да играя пред вас в повече от 40 държави по целия свят. Смях се и плаках, чувствах радост и болка, но най-вече бях невероятно жив. Във всичките ми пътешествия срещнах много чудесни хора, с които завинаги ще остана приятел. Те отделяха от времето си, за да дойдат да ме гледат как играя и да ме подкрепят навсякъде по света. Благодаря ви!

Когато любовта ми към тениса започна, аз бях дете, подаващо топките на турнира в моя роден град Базел.

Гледах на играчите с чувство на почуда. Те бяха гиганти, а аз започнах да мечтая. Моите мечти ме накараха да работя по-усърдно и започнах да вярвам в себе си. Успехите ми донесоха увереност и аз вече бях на пътя на най-невероятното пътешествие, което ме отведе до днешния ден. 

Искам да благодаря от дъното на душата си на всеки един човек по света, който помогна мечтите на едно малко момче от Швейцария, събиращо топките, да станат реалност. 

И накрая към тениса: Обичам те и никога няма да те оставя", завърши прощалното си писмо Роджър Федерер. 

В кариерата си швейцарецът има 20 титли на сингъл от турнирите от Големия шлем, 103 титли и 310 седмици като водач в световната ранглиста, включително и рекордните 237 поредни. 

Той участва в 31 финала на турнири от Големия шлем, има 10 титли във Финалния турнир на АТП,

както и сребърен медал от Олимпийските игри в Лондон през 2012 година на сингъл и златен медал от Олимпийските игри в Пекин през 2008 година на двойки заедно със Стан Вавринка.

Тина Търнър купи огромно имение, Роджър Федерер ще ѝ бъде съсед

Федерер отвърна на критиката на Грета Тунберг

Съдията: - Подсъдимия, защо открадна кравата? - Господин съдия, тя ме погледна, аз я погледнах... и някакси... просто ей така се случи... съдбата ни събра!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 20 минути

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Огромна дупка се отвори в локалното на &bdquo;Цариградско шосе&rdquo;</p>

Огромна дупка се отвори в локалното на „Цариградско шосе” в София

България Преди 23 минути

По това трасе се движи и градски транспорт

Верижна катастрофа на АМ "Тракия", движението е затруднено

Верижна катастрофа на АМ "Тракия", движението е затруднено

България Преди 1 час

Произшествието се е случило малко след 9:00 часа на 172-ри км

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 1 час

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 2 часа

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 2 часа

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила

<p>Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък (СНИМКИ)</p>

С над 2 промила алкохол: Пиян шофьор удари паркиран автомобил в Казанлък

България Преди 2 часа

Той е откаран в болница с наранявания по главата

Протест в района на Дунав мост - Русе, движението ще е затруднено

Протест в района на Дунав мост - Русе, движението ще е затруднено

България Преди 2 часа

Демонстрацията е под надслов "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост"

Администрацията на Тръмп изготви обща схема за преговорите за митата

Администрацията на Тръмп изготви обща схема за преговорите за митата

Свят Преди 3 часа

Очаква се те да се състоят на етапи през следващите два месеца

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Смъртоносна свада в нюйоркското метро: Мъж беше намушкан и убит

Свят Преди 3 часа

Според полицията между двама мъже възникнал спор в мотриса, след като нападателят настъпил жертвата си

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Заради бомбена заплаха: Евакуираха самолет на летище във Флорида

Свят Преди 4 часа

Взривно устройство не беше открито

<p>Защо Светият отец&nbsp;ще бъде погребан извън Ватикана?</p>

Защо папа Франциск ще бъде погребан извън Ватикана?

Свят Преди 5 часа

За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън Ватикана

„Всяка година е катастрофа за мен“ – Животът след чернобилската авария

„Всяка година е катастрофа за мен“ – Животът след чернобилската авария

Свят Преди 5 часа

"Дозиметърът се пукна, когато се приближих до колата си"

<p>Как папа Франциск наруши традицията - дори в смъртта си</p>

Как папа Франциск наруши традицията - дори в смъртта си: Плановете за последното му сбогуване

Свят Преди 5 часа

Ватиканът се готви за исторично сбогуване с понтифика

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва

Технологии Преди 5 часа

Благодарностите изразходват ресурси за милиони

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

ЕС дава 15 милиона евро за армията на РС Македония

Свят Преди 13 часа

Средствата ще се използват за набавяне на различно оборудване