К алин Джорджеску е политическа аномалия поради няколко причини. На 62 години, ултранационалистическият политик изненадващп спечели първия тур на румънските президентски избори миналия уикенд, привличайки млади избиратели чрез TikTok, предаде Politico.
Въпреки че е лидер в страна-членка на НАТО, той похвали Владимир Путин като „човек, който обича страната си“. В контекста на тежка икономическа ситуация, Джорджеску също се обърна към религиозно настроените избиратели с акцент върху традиционните ценности.
Но всичко това бледнее в сравнение с възгледите му относно природата и земеделието. Като учен и специалист по почвите, Джорджеску има дълга кариера в Министерството на околната среда и Програмата за развитие на ООН, като се е борил с проблеми като изхвърлянето на отпадъци и замърсяването на водите. Въпреки това, в кампанията си той се противопоставя на Зелената сделка на ЕС, настоявайки за стимулиране на местното производство на храни и твърдейки, че аграрните работници ще водят реиндустриализацията на Румъния.
🇷🇴 La parlamentare votăm AUR, iar pe 8 decembrie votăm masiv pentru Călin Georgescu!
— Gabe (@GabeZZOZZ) November 27, 2024
România este și va rămâne o țară creștină!
Doamne ajută! 🙏 pic.twitter.com/u4qWc4RZM6
В страна, където фермерите съставляват 23% от работната сила и 18% от населението (най-големият процент в ЕС), Джорджеску акцентира върху аграрната индустрия. Манифестът му от 17 страници, озаглавен „Храна, вода, енергия: Завръщане към корените на румънската нация“, предлага утопични идеи за подкрепа на селските райони и дребномащабното земеделие.
“Той има същите идеи като Робърт Ф. Кенеди младши“, каза Кристиан Пирвулеску, професор по политически изследвания в Университета в Букурещ, визирайки американския политик, който също подкрепя радикален екологизъм. Джорджеску изразява недоволство от интензивното земеделие и агрохимикалите, обещавайки да подкрепи традиционното органично земеделие, като заменя синтетичните пестициди с екологични алтернативи.
„Синтетичните инсектициди и пестициди ще бъдат заменени с природни активни вещества, които ще запазят горите и чистите реки, ще спасят пчелите и ще осигурят чиста и качествена храна“, заяви той в своя манифест.
Джорджеску настоява също за пренасочване на земеделските субсидии на ЕС към дребните стопани, които представляват над 90% от румънските фермери. Той вярва, че моделът на екстензивното земеделие трябва да стане пример за Балканите и за цяла Европа. В Румъния, както и в много други европейски държави, има широко разпространено недоволство от индустриализацията на земеделието, въпреки че страната е основен износител на зърнени култури и център за украинския зърнен внос.
Ситуацията е още по-напрегната поради тазгодишните суши, които унищожиха реколта на стойност €2 милиарда, както и растящите цени на торовете и храната за животни. Протести на фермерите срещу евтиния украински внос показват ясно разочарованието от политиките на ЕС.
„Това разочарование беше неизбежно“, каза Раду Магдин, политически анализатор и бивш съветник на правителството. Джорджеску използва това недоволство, за да подкрепи своята аграрна визия и да събуди народния гняв срещу елитите.
Неговият призив за „селскостопанска автаркия“ и акцентът върху самодостатъчността на храната съвпадат с крайно десни идеологии от миналото. Идеализирането на селския и фермерския начин на живот, свързано с лозунга „кръв и почва“, също е елемент от философията на Джорджеску, която черпи вдъхновение от нацизма и крайната десница от 30-те години.
Джорджеску, който възхвалява румънските фашисти като „национални герои“, може да има трудности в привличането на умерените избиратели, но радикалният екологизъм, който проповядва, намира все по-широка подкрепа в Европа, включително във Франция, Полша и Холандия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!