Б ританският туроператор "Томас Кук" (Thomas Cook) прекратява дейността си и решението влиза в сила незабавно, съобщиха британските авиационни власти, цитирани от Асошиейтед прес и ДПА. Заради фалита се отменят почивките на стотици хиляди клиенти.
Според информация на сайта на "Томас Кук" годишно компанията обслужва 22 милиона туристи, нейна собственост са 200 хотела и над 100 самолета.
В момента клиентите на компанията, които са на почивка в чужбина са 600 000 души, около 150 хил. от които британски граждани.
Hundreds of thousands stranded around the globe as British travel firm Thomas Cook collapses https://t.co/VXnCrU6lWR by @kholtonreuters pic.twitter.com/s6mkNNcQg2
— Reuters Top News (@Reuters) September 23, 2019
В петък туроператорът, който дълго време изпитваше проблеми с обслужването на заеми, потвърди, че търси 250 милиона долара допълнителни средства, за да избегне фалит.
"Томас Кук" ще продава български левове във Великобритания
"Томас Кук" е създадена преди 178 години. Фалитът й заплашва 22 хиляди работни места, включително 9 хиляди в Обединеното кралство.
"Това е тъжен ден за компанията, която е пионер в организирането на ваканционни пакети, което направи пътешествията достъпни за милиони хора по целия свят", се казва в изявление на туроператора, цитирано от Би Би Си. От компанията свързват финансовите си затруднения с различни фактори, включително с неспокойната политическа ситуация в някои от дестинациите й, както и с Брекзит.
Аварийна операция с кодово име „Матерхорн” ще има за цел да върне у дома около 150 000 британци, които в момента са на почивка с ваучери на фирмата.
Правителството на Обединеното кралство вече обяви, че ще създаде ad hoc работна група за справяне със ситуацията около "Томас Кук" и ще отпусне средства за справяне с последствията.
Фалитът на британския туроператор "Томас Кук" е голямо и тежко събитие, което ще нанесе щета и на българския туризъм, тъй като авиокомпанията държи над 50 процента от полетите към летищата във Варна и Бургас. Така че ние имаме значителна щета в случая, коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
По думите му на бизнеса в България този фалит ще се отрази в две направления. "Томас Кук" има значителни задължения към български хотелиери, тъй като съгласно договорите плащането се извършва 60 дни след реализиране на самото пътуване, обясни Драганов. Това означава, че има висящи плащания към български хотели за юли и август.
От друга страна, добави Драганов, няма да бъдат реализирани бъдещи пътувания до края на сезона. "Томас Кук" е имал планирани полети до 8 октомври. Очевидно е, че и договорите за 2020 г. също няма да могат да бъдат изпълнени, каза още Драганов.
Той определи фалита на британския "Томас Кук" като "значително сътресение" след провала на преговорите с кредитори. Ако и "Томас Кук" - Германия обяви фалит, ще има верига от фалити, която ще предизвика хаос, който вече се наблюдава на редица от летищата в света, допълни анализаторът.
Той съобщи, че вчера на летище Бургас, поради отмяна на полета на "Томас Кук", 54 пътници са били натоварена на самолети на "Балкан холидейс еър" и са откарани до лондонското летище "Гетуик", вместо до летище "Кардиф" в Уелс. Това според Драганов е добро решение, тъй като авиокомпанията се е обърнала към гражданската въздухоплавателна администрация на Великобритания да поеме извозването на всички британци към родината им.
На Острова всеки туроператор е свързан с гаранционен фонд, посочи той. Така че, който и да превози британски туристи със самолет от друга авиокомпания, ще получи заплащане от гаранционния фонд на Великобритания, който е към Асоциацията на британските туроператори. По този начин няма да бъде засегнат нито един британски гражданин с изключение на това, че ще има забавяне, обясни Румен Драганов.
Фалитът на "Томас Кук" ще доведе до доста сериозни затруднения по отношение на планиранията за сезон 2020 г. ,
заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на извънреден брифинг.
Туристите, които "Томас Кук" води у нас през лятото, са между 350 000 и 450 000, обяви министърът. В момента у нас има около 2500 туристи, които са пристигнали чрез тази компания, по данни на британското посолство. За миналата година общият брой чужди туристи у нас е над 9,2 милиона, за месеците от юни до септември те са били 5,4 милиона, обяви Ангелкова. За това лято, до момента, те са 2,7 милиона.
За вторник е насрочена среща с участието на всички хотелиери и туроператори, които работят с "Томас Кук", с британското посолство и с Комисията за защита на потребителите, както и с всички заинтересовани страни. Целта е да се направи по-ясна сметка с информация от бизнеса за последиците от този фалит, обясни Ангелкова.
От британския орган по гражданско въздухоплаване получихме специален формуляр, който ще разпространим до всичките 6000 хотела, с които оперира "Томас Кук", каза Ангелкова. По този начин, ще имат възможност да получат своите плащания, за да покрият разходите си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!