Някогашната фабрика в Краков на спасителя на евреи при нацистката окупация Оскар Шиндлер бе превърната в музей
Някогашната фабрика на Оскар Шиндлер, спасил множество евреи по време на нацистката окупация в Краков, Южна Полша, отваря врати като музей, съобщи Франс прес.
Във фабриката "Емалия" на Оскар Шиндлер официално ще бъде открит филиал на краковския исторически музей, каза за АФП представителката на ръководството му Марта Сметана.
От 11 юни за публиката ще бъде отворена мултимедийна експозиция за всекидневието в Краков през Втората световна война от 1939 до 1945 г., уточни тя.
Оскар Шиндлер - роден в Чехия германски индустриалец и член на Националсоциалистическата партия, който искал бързо да забогатее, възползвайки се от войната - направил всичко възможно да спаси евреите, работещи в краковската му фабрика за емайлирани кухненски съдове и уреди.
В края на войната той похарчил натрупаното от сделките с нацистката армия богатство, за да изхранва работниците си и да подкупва есесовците, които искали да ги убият.
Шиндлер успял да спаси повече от хиляда евреи, включвайки ги в списъка на персонал, извършващ необходими на германската армия дейности.
Той починал през 1974 г. на 66-годишна възраст, напълно забравен в Германия.
Личността му бе извадена от забвение от австралийския писател Томас Кенили и най-вече от американския кинорежисьор Стивън Спилбърг, който го направи световноизвестен с шедьовъра от 1993 г. "Списъкът на Шиндлер", спечелил седем награди "Оскар", припомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!