30

О пасността Русия или някоя друга страна да се намеси в президентските избори в САЩ е значително по-голяма днес, отколкото беше преди вота през 2020 г. Това заяви наскоро Марк Уорнър, който е председател на комисията по разузнаване към Сената. По думите му, причините за това са няколко: опонентите на Вашингтон са станали значително по-умели в разпространяването на дезинформация, американците все по-рядко различават реалните факти от пропагандата, комуникацията между правителството и социалните мрежи е изключително затруднена, а изкуственият интелект разкрива нови възможности за създаване и разпространяване на фалшиви новини. С наближаването на 5 ноември, когато ще се проведат дългоочакваните избори, все повече експерти си задават въпроса доколко основателни са подобни опасения?

  • Засилващото се влияние на Русия

В доклад на оглавяваната от Уорнър разузнавателна комисия, публикуван през 2020 г., се обръща специално внимание на усилията, положени от Русия за оказване на влияние върху президентските избори в САЩ, състояли се през 2016 г. Оттогава Москва е усъвършенствала способностите си да разпространява пропаганда както в Съединените щати, така и в Европа, отбелязва сенаторът. „С поляризирането на мненията и растящото недоверие в институциите, хората започват или да вярват на абсолютно всичко, което видят или прочетат, или не се доверяват на сведенията, идващи от проверени и надеждни източници…в резултат, популярността на някои конспиративни теории нараства значително“, добавя Уорнър. Като пример в това отношение той посочва Словакия, където дезинформацията, идваща от Русия, повлия на много хора и промени мнението им за войната в Украйна. „В началото на конфликта, около 80 процента от словаците подкрепяха Киев. Две години по-късно, начело на страната вече стои проруско правителство, а 55 на сто от хората в Словакия смятат, че САЩ са започнали войната в Украйна“, отбелязва още Уорнър.

След изборите през 2016 г., американските разузнавателни агенции започнаха да полагат значителни усилия в борбата с дезинформацията и пропагандата. През 2018 г., например, когато в САЩ се провеждаха междинни избори, американските власти предприеха офанзива срещу руска „ферма за тролове“, разпространяваща фалшиви новини. Освен това, доскоро ФБР, Агенцията за национална сигурност и американските технологични компании редовно споделяха информация помежду си. Въпросната комуникация днес е чувствително влошена, което улеснява разпространяването на дезинформация, предупреждава сенатор Уорнър. Той обръща внимание и на темата за технологиите, използващи изкуствен интелект. Според него, те се развиват изключително бързо и това крие големи опасности. „През последните шест месеца качеството на материалите, създадени с помощта на ИИ, несъмнено се подобри“, смята Уорнър, добавяйки, че това налага въвеждането на нови методи за борба с фалшивите новини.

  • Стратегията на Кремъл

Една от компаниите, следящи внимателно какво се случва в месеците преди задаващите се президентски избори в САЩ, е Microsoft. Преди няколко седмици нейни представители отбелязаха, че руските онлайн кампании за оказване на влияние върху вота са се засилили от началото на март, но това се случва с по-бавни темпове в сравнение със същия период преди четири години. Според тях, свързани с Кремъл акаунти разпространяват материали с невярно или подвеждащо съдържание предимно за войната в Украйна и американската подкрепа за Киев. Въпреки твърденията на Москва, че няма никакво намерение да се намесва във вота през ноември, в доклад, изготвен от технологичния гигант, се подчертава, че руската активност най-вероятно ще се увеличи през следващите месеци.

Как, всъщност, се създават и разпространяват фалшиви новини? Експертите смятат, че съществуват различни методи, но най-често публикациите, свързани с руската пропаганда, започват с мним „подател на сигнал“ или т. нар. граждански журналист. Той публикува даден материал в социалните мрежи, след което информацията се отразява от редица уебсайтове като DC Weekly, Miami Chronical и The Intel Drop. „След като наративът се е завъртял онлайн в продължение на няколко дни или седмици, аудиторията в САЩ повтаря и публикува отново тази дезинформация, вероятно без да осъзнава какъв е нейният първоначален източник“, отбелязват от Microsoft.

  • „Евтино, но ефективно оръжие“

На фона на предупрежденията, че руската пропаганда засилва влиянието си, все по-активна става хакерската група Star Blizzard (известна и с името Cold River), която е близка до Кремъл. По данни на Microsoft, тя фокусира дейността си върху западни анализаторски центрове и институти. Що се отнася до изкуствения интелект, злонамереното му използване от противници на САЩ несъмнено е сериозен проблем, но това не променя факта, че елементарните цифрови фалшификати са далеч по-често срещани от т. нар. deep fake публикации, добавят от американската компания. Заключенията на експертите сочат, че манипулираните аудио материали имат по-голямо въздействие от видеозаписите. „Рядко използването на генеративно, поддържано от ИИ съдържание е имало голям обхват в социалните мрежи и само в няколко случая е била забелязана истинска измама чрез такова съдържание“, обобщават от Microsoft.

Всички анализатори са единодушни, че Русия продължава да бъде най-голямата заплаха за изборите през ноември. Това, обаче, не означава, че трябва да бъде подценяван капацитета на други държави, смята Уорнър. „Други наши опоненти – като Китай и Иран, например, отлично осъзнават, че дезинформацията представлява евтино, но ефективно оръжие“, подчертава той. Показателен е фактът, че хакери, спонсорирани от Пекин и Техеран, все по-често използват софтуерни инструменти с изкуствен интелект, за да усъвършенстват своите умения и да извършват различни измами. „Американците трябва да осъзнаят, че заплахата от чуждестранна намеса изобщо не е изчезнала. Нещо повече – ситуацията тази година е още по-тежка, отколкото беше преди четири години“, допълва сенаторът.

Още от автора:

Избори в условията на глобална криза – накъде ще поеме Индия

Имигрантите, които спасиха американската икономика

Печели или губи Русия от ескалацията на напрежението в Близкия изток

Хуманитарният кошмар в Ивицата Газа

Сблъсъкът между Тайван и Китай и бъдещето на изкуствения интелект

Кой се страхува от Доналд Тръмп?

Избори по руски – несменяем ли е Владимир Путин

Между фактите и лъжите – конспирацията QAnon и „откраднатата победа“ на Тръмп

„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ

Децата войници, които написаха историята на САЩ

Загадъчната история на Шотландия

Несбъднатите прогнози за живота през XXI век

Фалшивите новини, които застрашават здравето ни

Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия

Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света

Забравената история на нацисткото движение в САЩ

Скандалните тайни на Католическата църква

Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца

Сделките за един долар, които ще ви изумят

Избори от двете страни на Атлантическия океан

Великите учени, останали без Нобелова награда

Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година

Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 30
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

30 коментара
 
Българинът винаги намира изход и от най-трудните ситуации. Но пък направо е гениален с намирането на входа към тях.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хийли предупреди Путин след руски кораб в Ламанша

Хийли предупреди Путин след руски кораб в Ламанша

Свят Преди 1 минута

Джон Хийли: Ние знаем какво правите и няма да се поколебаем да вземем енергични мерки, за да се защитим

Желязков и Коща обсъдиха актуалните теми от европейския дневен ред

Желязков и Коща обсъдиха актуалните теми от европейския дневен ред

Свят Преди 7 минути

Желязков: Потвърдихме нашата позиция, която е свързана със страните от Западните Балкани

<p>Февруари &ndash; звездно време за тези 5 зодии</p>

Февруари – звездно време за тези 5 зодии

Любопитно Преди 2 часа

През февруари те ще получат шанс птичето на щастието да кацне на рамото им

Делян Добрев оглави Комисията по бюджет и финанси

Делян Добрев оглави Комисията по бюджет и финанси

България Преди 2 часа

Бяха избрани и заместник-председатели на бюджетна комисия

тръмп

Какви хора побърза да помилва Тръмп

Свят Преди 3 часа

Доналд Тръмп винаги се е представял за поддръжник на органите на реда

Иззеха стотици килограми канабис с кафе в София

Иззеха стотици килограми канабис с кафе в София

България Преди 3 часа

Марихуаната е задържана, работата по случая продължава

<p>Развитие за побоя с лопата в училищен двор в Казанлък</p>

Развитие по случая с побоя с лопата в училищен двор в Казанлък

България Преди 3 часа

Наказанията са наложени съгласно сключено споразумение

Вучич: България работи срещу Сърбия

Вучич: България работи срещу Сърбия

Свят Преди 3 часа

Вучич: Сърбия разчита на силата на американските аргументи

Туск призова Европа да не се страхува

Туск призова Европа да не се страхува

Свят Преди 3 часа

Туск: Обръщам се към европейците - вдигнете глава, Европа беше и винаги ще бъде велика

Опасни каскади: Актьори, тежко ранени на снимачната площадка

Опасни каскади: Актьори, тежко ранени на снимачната площадка

Любопитно Преди 4 часа

Разказваме ви за Силвестър Сталоун, Даниел Крейг и четири други знаменитости, които са били ранени по време на снимки

Христиан Мицкоски

Мицкоски: Македония ще бъде най-богатата на Балканите

Свят Преди 4 часа

„Трябва да победим във Вашингтон, Брюксел, Берлин, Лондон, Париж, Рим и други световни столици, ако искаме македонският въпрос най-после да намери своето решение“, заяви македонският премиер

<p>Болният от грип заразява в радиус от 2 метра 🤧</p>

Д-р Лилия Иванова: Болният от грип заразява в радиус от 2 метра

България Преди 4 часа

По какъв начин се разпространява, как да се предпазим и какви са симптомите?

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

България Преди 5 часа

Причината - в писмо от родители се посочва, че хигиената е ниска и има съмнение за деца, заразени с вътреболнична инфекция

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

България Преди 5 часа

Т. нар. "фишинг" съобщения се разпращат чрез WhatsApp

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

Свят Преди 5 часа

Тази бетонна структура с мрачна история е претърпяла изненадваща промяна

Снимката е илюстративна

Фалшива медицинска сестра отвлече бебе от родилното

Свят Преди 5 часа

Похитителката симулирала, че е бременна, подготвила парти за посрещане на бебето в дома си