В центъра на оживен град с население повече от 3 милиона души се издига огромната "Кула на Давид".
Сградата на 52-етажа трябваше да разполага с фитнес зала, фризьорски салон, магазини, църква и да дава подслон на повече от 5 000 жители.
Има един основен проблем. Това е най-високата жилищна сграда за бедни в света. В половината от нея няма асансьори, електроенергия или течаща вода. Стотици семейства живеят в мизерия, на място което би трябвало да е символ на просперитета в една от най-богатите на природни ресурси държави в света.
Сградата се е превърнала в символ на изкривения капитализъм. "Кулата на Давид" е планирана като финансовия център на Венецуела. Забавянето на китайската икономика, която е основен експортен пазар и спадът на цените на петрола, обаче превърнаха строителния проект в твърде скъпо начинание.
От Международния валутен фонд прогнозират, че икономиката на Венецуела ще се свие с 10% през тази година, при хиперинфлация от 159%.
Магазините за хранителни стоки вече инсталират сензори за пръстови отпечатъци, за да предотвратят презапасяването с храни.
А това е страната с най-големите доказани петролни резерви в света. Богатство, което е пропиляно.
Саудитска Арабия, която добива повече и по-евтин нефт, натрупа предвидливо валутен резерв от над 700 млрд. долара и сега ги харчи.
Във Венецуела, а отскоро и в Саудитска Арабия виждаме феномена на фалшивото благоденствие. Високите цени на петрола прикриваха дълбоки икономически проблеми. В същата кризисна ситуация сега се намират и много други развиващи се страни, които разчитаха на суровините и Китай да задвижват икономиките им.
Животът във Венецуела вече съвсем не весел за повечето хора, а доскоро всичко в икономиката на страната изглеждаше наред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!