К акто се надявах да срещна неопитомено магаре на самотния полуостров Карпас, всъщност едно намери мен. В този отдалечен регион на Северен Кипър гръцко-говорящите фермери изоставили опитомените си животни още през 1974 г., когато турски войски окупирали северната част на острова.
Това разказва в своя пътепис за CNN репортерът Джен Роуз Смит.
Днес магаретата свободно обикалят плажовете и хълмовете на полуострова и ако конфликтът от 1974 г. е дал свобода на животните, той обаче е оставил територията на Кипър разделена от огради и съперничество, пише тя.
Буферна зона разделя най-източната част от средиземноморския остров на две.
От южната страна е гръцко-говорящата Република Кипър, държава-членка на Европейския съюз, която определя целия остров като своя територия и има подкрепата на международната общност ООН.
На север е окупираната от Турция зона, чийто лидери приемат ново име, когато едностранно обявяват независимост през 1983 г. и така територията се преименува на Турска република Северен Кипър (ТРСК).
Турция е единствената страна, която признава самопровъзгласилата се за легитимна република. Въпреки че според местното Министерство на туризма тук живеят 360 000 души, в очите на света ТРСК е страна, която не съществува.
Държавата, която не съществува
За да стигне до Северен Кипър, Джен Роуз Смит първо се нарежда на опашката на гранично-пропускателния пункт в Никозия, столицата на Република Кипър.
Историческата част на града е разделена на две и ТРСК твърди, че северната страна на Никозия е тяхната столица.
Обозначителни табели строго предупреждават, че навлизате в окупирана територия.
От другата страна на буферната зона обаче укрепената граница отстъпва място на стилни ресторанти и магазини. Тук моловете, в съседство с военни мемориали и бивши военни бази, се синхронизират добре с баровете, разположени на плажа.
Политическите нагласи също заемат своето място на острова.
Изкачвайки се високо по византийската крепост в Буфавенто, която привидно изглежда сякаш е далече от съвременния конфликт, докато не зърнеш огромното знаме на ТРСК.
Под него на белите камъни е изписан цитат на основателя на турската държава Мустафа Кемал Ататюрк, който гласи:
"Колко щастлив е онзи, който нарича себе си турчин“.
Образованието тук се е превърнало в бизнес,
запълвайки икономическия недостиг чрез привличане на студенти от целия Близък Изток и Африка. Този малък регион има над 12 университети, които предлагат бакалавърска степен или по-висока. Това изглежда е стъпката, която доближава до Европа студентите, които се борят за западни визи.
Но туризмът е това, което поддържа Северен Кипър.
Според данни на Министерството на туризма 50% от икономиката се крепи от туристическите дейности, а всяка година два милиона туристи посещават ТРСК, което е с пет пъти над броя на местното население.
Едно от най-красивите места е готическото абатство Белапаис, наречено "Мирният манастир“. Това е доказателството за съществуването на френската династия Лузинян, основана през 13 век.
Подобно на много от най-красивите места в Кипър, крепостите, замъците, разказват за историите на армиите, воювали на острова, а архитектурата на Фамагуста приютява в каменните си укрепления лабиринт от улици и исторически сгради.
В този град в Източен Кипър, на брега на Средиземно море, птиците летят през отворените врати на разрушените параклиси, барманите сипват турска бира в бар, поместен в някогашна църква, построена от рицарите Тамплиери, а туристи отпиват коктейли в сграда, която някога е била османска баня.
В сърцето на града пък стои джамията Лала Мустафа Паша, построена през 14 век.
Изградена първоначално като катедрала, сградата се превръща в джамия под Османското владичество, а тънките минарета, добавени върху готическата й фасада, събират в едно миналото на двете цивилизации.
Сливането на стилове и вероизповедания е символът на многопластовата култура на Кипър. Това е островът с историята на конфликти, които са го оставили непризнат като държава от останалата част от света.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!