Е вропейският парламент и преговарящите от правителствата в ЕС днес се споразумяха по детайлите в бюджета на общността за периода 2021-2027 година. Така бе разчистен пътят за решаващата стъпка по задействане на възстановителния пакет от 1,8 трилиона евро, чиято цел е да направи икономиката "по-зелена" и "по-дигитална".
Преговарящите по бюджета на Европейския парламент и председателството на Съвета постигнаха компромис, очертаващ политическо споразумение относно бъдещото финансиране от общността.
Във вторник, след десет седмици интензивни преговори, преговарящите по бюджета се споразумяха за следващата многогодишна финансова рамка 2021-2027 и плана за възстановяване. Компромисът трябва да бъде одобрен от двете институции.
Борисов: Полагам огромни усилия, за да сближавам позициите на моите приятели от ЕС
Парламентът получи 16 милиарда евро над договорената сума, въпреки че искаше 39 млрд евро. 15 милиарда евро ще засилят водещите програми за защита на гражданите от пандемията COVID-19, ще предоставят възможности на следващото поколение и ще запазят европейските ценности. 1 милиард евро ще увеличи гъвкавостта за справяне с бъдещи нужди и кризи.
Основният приоритет на Парламента беше да осигури увеличение на водещите програми, които бяха изложени на риск да бъдат недофинансирани съгласно споразумението на Европейския съвет от юли 2020 г., застрашавайки ангажиментите и приоритетите на ЕС, по-специално Зелената сделка и Дигиталната програма.
Евродепутатите се съгласиха на този компромис след като преговорният им екип постигна на 5 ноември неофициално споразумение с председателството на Съвета за законодателство, което ще създаде механизъм за спиране на европейското финансиране за държава от ЕС, нарушила принципа на правовата държава. Решението за спиране ще се взема от Съвета с квалифицирано мнозинство по предложение на Комисията.
ЕС дава над половин милиард на България от Спасителния план
Европейският парламент последователно изтъкваше, че европейските ценности са под заплаха и че средствата от дългосрочния бюджет на ЕС и плана за възстановяване не следва да попадат в ръцете на онези, които работят срещу демокрацията и основните права в ЕС.
В доклад, приет на 7 октомври, Парламентът призова за укрепването на принципа на правовата държава чрез нов механизъм и ефективни санкции за страни, които го нарушават. Депутатите също така настояха, че европейските институции трябва да постигнат съгласие по правила, свързващи получаването на финансови средства от дадена държава със зачитането от нейна страна на върховенството на закона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!