Тринадесетте най-горещи години на Земята от началото на измерванията на световната температура през 1850 г. са регистрирани в последните 15 години - от 1997 г. насам.
Това съобщи Световната метеорологична организация към ООН (СМО) по време на конференцията за климатичните промени в Дърбан, Република Южна Африка.
Средната температура през последното десетилетие (2002-2011 г.) превишава с 0,46 градуса по Целзий дългосрочните средни стойности и е най-високата измерена средна температура, наравно с тази от десетилетието между 2001 г. и 2010 г., съобщи СМО в документ, представен на форума в Дърбан.
След рекордно горещата 2010 г., 2011 г. на този етап е 10-ата най-гореща в световен мащаб.
По-важното е, че това е най-горещата година, съпроводена от проява на "Ла Ниня" - циклично явление, което се придружава от обикновено по-хладни температури.
Друг признак за глобалното затопляне е, че ледниковата маса на Арктика е с втората си най-ниска площ, но с най-ниския си обем откакто се водят наблюдения.
"Научните ни данни са надеждни и показват недвусмислено, че световният климат се затопля и че това затопляне се дължи на човешката дейност", се казва в изявление на генералния секретар на СМО Мишел Жаро. Той напомни, че властите трябва да вземат мерки.
"Концентрацията на парникови газове в атмосферата удари нови висоти и много скоростно достига нивата, съответстващи на повишаване на глобалните температури с от 2 до 2,4 градуса по Целзий", отбеляза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!