С ъединените щати продължават да влияят положително върху страните в украинския конфликт, за да започнат да се изпълняват всички точки от мирните споразумения от Минск. Това заяви Виктория Нюланд, помощник-държавен секретар на САЩ за Европа и Евразия, след преговори в Москва с руските зам.-министри на външните работи Сергей Рябков и Григорий Карасин, предаде ТАСС.
Нюланд посочи, че САЩ не са част от т.нар. Нормандска четворка (Германия, Русия, Украйна и Франция), но продължават да оказват позитивно влияние на участниците в конфликта.
Тя подчерта, че всички страни трябва изцяло да изтеглят военната си техника, като
това се отнася и за руското оръжие, с което разполагат сепаратистите.
Нюланд потвърди позицията на Вашингтон, че примирието в Украйна се нарушава всекидневно и че на това трябва да бъде сложен край. Тя призова контактната група по Минските споразумения да пристъпи към разработването на техните конкретни аспекти.
ТАСС съобщи още, че Нюланд и Карасин са обсъдили вариантите за сътрудничество между Москва и Вашингтон за намирането на мирен изход от кризата в Украйна. Агенцията се позовава на източник от руското външно министерство, според когото на срещата било подчертано, че властите в Киев непременно трябва да започнат пряк диалог с представители на самообявилите се републики в Донецк и Луганск.
След срещата с американския гост Рябков отбеляза, че едва ли ще настъпи бързо подобрение в отношенията между Русия и САЩ, но призна, че
американската страна проявява интерес към поддържането на диалога.
„Пристигането на Нюланд в Москва не е отдавна планирано мероприятие, а резултат от обсъждане между ръководителя на МВнР Сергей Лавров и държавния секретар Джон Кери в Сочи“, каза зам.-министърът. Той подчерта, че в тези контакти „не може да се говори за никакви сделки и размени, за никакви компромиси“, те целят да се търсят „насоките или допирните точки за съвместна работа, където е възможен резултат“.
Днес руските вестници обсъждат посещението в Москва на двама високопоставени представители на САЩ – Нюланд и специалния представител за Сирия – Дейвид Рубинстейн. Макар че всеки от двамата си има своя програма, пише „Комерсант“,
задачата им е да продължат новият диалог с руското ръководство, започнат от държавния секретар Джон Кери.
Вестникът публикува мнения на експерти, до които се е допитал, които призовават активността на Белия дом да не се тълкува като готовност за отстъпки към Русия. Главна роля за разясняване на позицията на САЩ неслучайно е поверена на Виктория Нюланд, която има репутация на отдавнашен критик на Москва. Нейната принципна задача, според изданието, е конкретизацията на американската роля в украинската криза.
Настоящата визита е опит да се запази статуквото в руско-американските отношения, но при по-активна роля на САЩ в уреждането на украинската криза, казва пред „Комерсант“ професорът от Висшето училище по икономика Александър Домрин. „От една страна, САЩ нямат намерение да влизат в „нормандския формат“ на преговорите, а от друга – те се стремят към по-голяма въвлеченост в ситуацията. Посещенията на Кери в Сочи и на Нюланд в Москва показват, че след дълъг етап на самоотстраняване от усилията за дипломатическо уреждане в Украйна, администрацията на Обама е избрала друга мисия за себе си – ролята на „наблюдаващ“ нормандската четворка и постигнатите в Минск споразумения“, обяснява Домрин.
Според него невлизането в „нормандския формат“ в съчетание с активната „дипломация на совалката“ на Кери и Нюланд позволява, от една страна, САЩ да не поемат пряка отговорност за Украйна, прехвърляйки я на Русия и Европа, а от друга – да си запазят правото на последна дума.
„Независимая газета“ пък нарича визитата на Нюланд
поредна демонстрация на провъзгласения от администрацията на Обама „гъвкав подход“
спрямо Русия: там се изпращат дипломати, а в същото време американските законодатели готвят собствени мерки за въздействие върху Москва. За пример се сочи приетия на 15 май от Камарата на представителите бюджет за отбраната за 2016 г., в рамките на който за военни нужди се предвиждат разходи в размер на 612 млрд. долара. В тези пари влизат и 200 млн. за доставки на оръжия на Украйна и за обучение на нейните армейски части.
Вестникът цитира и друг виден руски международен експерт – шефа на Центъра за международна сигурност при Института за световна икономика и международни отношения при Руската академия на науките академик Алексей Арбатов. „Успехът на визитата на Нюланд зависи от онези постигнати договорености в Сочи, които не станаха публично достояние. Самата среща в Сочи имаше за цел да провери готови ли са двете страни да започнат да отстъпват от линията на твърдото противоборство. Изглежда, че такава готовност е проявена и от двете страни“, отбелязва академик Арбатов пред „Независимая газета“.
Междувременно администрацията на президента на Русия обяви, че не планира Нюланд, предаде ТАСС.
В периода 14-16 май Нюланд беше в Киев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!