Заразата с бактерията ЕХЕК, опасния нов щам на бактерията ешерихия коли(ентерохеморагична Ешерихия коли), продължава да се разпространява из Европа.
За малко повече от седмица близо 1000 души бяха засегнати от хемолитично-уремичния синдром, предизвикван от бактерията, който може да доведе до остра бъбречна недостатъчност.
Втори случай на заразяване с бактерията ЕХЕК (ентерохеморагична Ешерихия коли) е открит в Швейцария.
В Германия броят на починалите, чиято смърт се приписва на бактериалния щам, вчера достигна десет души.
Във Франция снощи бе съобщено, че са откирити три подозрителни случая на хранително отравяне "във връзка с епидемията в Германия", 25 - в Швеция, седем в Дания, три във Великобритания, два в Австрия и един в Холандия.
В Испания проби, взети от земеделските стопанства в южната част на страната, откъдето са доставени краставиците, по които беше открита бактерията, са изпратени в лабораторията в Галиция, като първите резултати ще станат известни утре.
Германски експерти подозират, че краставици, внесени от Испания, са възможен източник на взрива на хемолитично-уремичен синдром (ХУС) - тежко усложнение на бактерия Ешерихия коли, известен като Произвеждаща шига токсин Е. коли или СТЕК.
Базираният в Стокхолм Европейски център за превенция и контрол на заболяванията заяви вчера, че това е един от най-големите описани взривове на СТЕК/ХУС в света и най-големият, регистриран в Германия.
Според европейските експерти са регистрирани 276 случая на ХУС в Германия от 25 април насам. По-малък брой са докладвани в Швеция, Дания, Холандия и Великобритания, всички свързани със скорошни пътувания до Германия.
Според европейските експерти взривът на бактериалната инфекция е необичаен, понеже засяга предимно възрастни, и то жени. Обикновено случаи на ХУС се наблюдават при деца под пет години, а сега 87% от засегнатите са възрастни, като преобладават жените - 69%.
Според оценката на риска на центъра тъй като нови случаи продължават да се появяват, може да се предполага, че източникът на инфекцията все още е активен.
Испански краставици, заразени с бактерията, са внесени в Чехия, съобщи вчера националната информационна агенция ЧТК, цитирайки чешките санитарни власти.
От днес започват инспекции в предприятието, което получило заразената пратка от германски доставчик. Органът за контрол над селскостопанската продукция и храните не е уточнил дали подозрителните краставици са пуснати в продажба.
От Българската агенция за безопасност на храните отрекоха у нас да има опасни зеленчуци
При нас предимно зеленчуците са от Гърция и от Йордания, заяви тази сутрин шефът на агенцията Йордан Войнов. По думите му у нас няма пресни продукти от Испания.
Сезонът в Испания вече отминава по отношение на зеленчуците, така че няма повод за безпокойство, заяви той и добави, че БАБХ контролира нещата.
България не може еднолично да ограничи вноса на краставици от Германия без решение на Европейската комисия, коментира министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Ако се предприемат такива мерки, то ще са на база решение на Европейската комисия, но проблемът със заразените с бактерия краставици е локализиран и няма индикации да се стигне до такова решение, допълни Найденов. Според него не се налага проверка на българи, които се завръщат от Германия.
Към България няма внос на партиди със заразени с бактерията краставици, отбеляза Найденов.
Изследва се всичко, за което може да има съмнение, като лабораториите работят и в почивните дни, каза министърът. По неговите думи след всеки подобен инцидент се предприемат допълнителни мерки, включително завишаване на контрола.
Ако се докаже хипотезата, че тези краставици са заразени от използване на естествен тор, това ще бъде стриктно съблюдавано вбъдеще, защото системата се учи по този начин, добави Мирослав Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!