"Как може да се възхищавате на Путин и на неговата политика, на един човек, който окупира една свободна държава". Това попита зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, който взе участие в сесията на Европейския парламент в Страсбург.
Евродепутатите обсъждаха предстоящата среща на Г-20 на 7 и 8 юни в Хамбург - среща, която според анализаторите, може да пренареди света. Това ще е второто посещение на американския президент Доналд Тръмп в Европа, а най-чаканото събитие ще е виждането очи в очи на Тръмп и руския му колега Владимир Путин. Днес Тръмп заминава, а първо ще посети Полша и Германия.
Г-20 включва 19 държави плюс ЕС. Членовете на Г-20 произвеждат над 80% от световния брутен вътрешен продукт (БВП) и представляват почти две трети от световното население. Първата среща на върха на Г-20 е организирана през 2008 г. по време на световната финансова криза. Оттогава членовете на Г-20 провеждат срещи всяка година, за да обсъждат широк кръг от въпроси, свързани с икономическото и финансовото сътрудничество.
Евродепутатите очертаха приоритетите за срещата - борба с тероризма, миграцията, Брекзит, Парижкото споразумение за климата, от което Тръмп извади САЩ.
Тръмп: САЩ излизат от Парижкото споразумение за климата
Меркел: Тръмп няма да ни спре да опазим Земята
За Брекзит - излизането на Великобритания от ЕС, което бе решено с референдум на Острова на 23 юни 2016 година, Тимерманс заяви, че всички имаме икономически, политически и морални задължения да минимализираме щетите от Брекзит.
"Преувеличено е да се каже, че ЕС ще пострада", посочи комисарят.
По време на изслушванията евродепутатите посочиха, че Г-20 ще се върти около Тръмп, Путин и Турция.
"Трябва да гледаме на Русия като заплаха, каквато тя действително е. Трябва да е ясно, че САЩ вече не е партньорът, както беше преди", посочи и шведският евродепутат Гунар Хьокмарк.
Хуан Фернандо Лопес Агилар от парламентарната комисия за гражданските свободи и вътрешните работи посочи, че ЕС трябва да излезе с ясно послание към
САЩ, че те трябва да се върнат
към споразумението за климата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!