И кономическите връзки между Европейския съюз и САЩ са по-добри, от когато и да било. Но действията на Вашингтон внушават опасения, че идва краят на епохата на процъфтяване, гласи анализ на "Дойче веле"
От няколко месеца в министерството на икономиката и енергетиката на Германия цари тревога. По-точно от момента на избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Своя апогей тези страхове достигнаха във вторник, 27 юни, когато американският министър на търговията Уилбър Рос отказа да посети Германия, въпреки че визитата му беше съгласувана отдавна.
Тръмп отказа да се ръкува с Меркел
Защо капитализмът създава безмислени работни места?
Рос трябваше да пристигне в Берлин на преговори с германския министър на икономиката и енергетиката Бригите Циприс, а след това да се срещне с канцлерката Ангела Меркел.
Както обясниха във Вашингтон, срещата е трябвало да бъде отложена заради Тръмп, който внезапно поканил Рос на разговор. Германското министерство не коментира неочаквания провал на разговорите, но медиите се опитаха язвително да представят, как би изглеждал отказът на всеки германски министър да лети за САЩ под предлог покана за разговор с Меркел.
Целта на визитата на Рос беше опит да се избегне конфронтацията в търговските отношения между Германия и Евросъюза, от една страна, и САЩ, от друга. Това трябваше да бъде последният подобен опит преди срещата на Г-20 в Хамбург в началото на юли. Още по времето на своята предизборна кампания Доналд Тръмп обеща да поправи „дисбалансът в световната търговия“, за което, след като влезе в Белия дом, той провъзгласи курс на промяна на свободната търговия и въвеждането на протекционизъм.
ForeignPolicy: U.S. Commerce Secretary Wilbur Ross was cut off while speaking in Germany — and the crowd laughed. https://t.co/R5bga288go
— Don Johnston (@DonJohnstonLC) June 29, 2017
От какво е недоволен Тръмп
Администрацията на Тръмп обвинява Китай и редица европейски държави, преди всичко Германия, в използването на нечестни методи за постигането на положителен баланс в търговията със САЩ. Цифрите на търговския дефицит на САЩ наистина впечатляват, отбелязва ДВ.
През 2016 г. САЩ са продали стоки и услуги с 481 милиарда долара по-малко, отколкото са внесли. А Германия, обратното, с 272 милиарда евро повече. През първото тримесечие на 2017 г. с нито една друга държава Германия не е имала такъв голям търговски дисбаланс, както със САЩ. При това дисбалансът отново е полза на Германия.
#US Commerce Secretary Wilbur Ross abruptly cancels trip to Germany https://t.co/rJXvcyzZ0P
— TaxpayerLeadersForum (@taxpayerforum) June 29, 2017
Обяснението на цифрите
Мащабите на цифрите в германско-американски икономически връзки се обясняват с важността на Америка като търговски партньор на Берлин. Германските компании са създали в САЩ 672 хиляди работни места и са третият по големина чуждестранен работодател. 70% от износа на Германия – доставка на продукция за заводите в САЩ в рамките на общия производствен процес.
А над половината от германския износ са полуфабрикати и оборудване, например, стоки на германското машиностроене, които в крайна сметка усилват позициите на американската индустрия. Такива са данните на министерството на икономиката и енергетиката на ФРГ.
Кого обвиняват във Вашингтон
В САЩ обаче обръщат внимание върху други факти. Така, през март тази година Вашингтон обвини Китай и Германия в дъмпинг при износа на стомана за САЩ. Администрацията на Тръмп смята, че чуждестранните доставчици продават своята продукция под нейната себестойност.
Макар че ставаше дума основно за китайски фирми, претенции бяха предявени и към две германски компании - "Salzgitter" и "Dillinger Hütte".
Тръмп е недоволен от търговския дефицит на САЩ
През април Доналд Тръмп нареди да се започне разследване в тази сфера във връзка с вероятната заплаха за националната сигурност на САЩ. Както той подчерта „стоманата е важна както за нашата икономика, така и за нашите военни. Това не е област, в която ние можем да бъдем зависими от други страни“.
Освен стоманата във Вашингтон проверяват и доставките в САЩ на алуминий и корабната продукция. Недоволство предизвиква и продажбата на германски коли в САЩ и доста по-скромното представяне на американската автомобилна индустрия в Германия.
Does the U.S. have a 'massive' trade deficit with Germany, as Donald Trump said? https://t.co/fB9sVxmMwI via @PolitiFact
— carlasiatours (@carlasiatours) June 2, 2017
Мерки и контрамерки
В качеството на възможен отговор на този търговски дисбаланс администрацията на Тръмп допуска въвеждането на протекционистични мита върху чуждите стоки. За момента става дума само за стоманата.
Това обаче нарушава действащият днес в света принцип на свободната търговия и навярно ще провокира контрамерки. В деня, в който бе отменена визитата на американския министър на търговията Уилбър Рос по адрес на Вашингтон много решително се изказа еврокомисарката по търговията Сесилия Малстрьом.
Тя се обяви срещу протекционистките мита, наричайки ги „несправедливи“ и даде да се разбере, че Евросъюзът ще отговори реципрочно в случай на тяхното въвеждане в САЩ. Малстрьом също така осъди търговския протекционизъм като цяло, подчертавайки, че такива страни като Русия, Бразилия, Китай и Индия вече нарушават принципите на свободната търговия, а преходът на САЩ към протекционизъм само ще задълбочи тази тенденция.
#TTIP did not grind to a halt because of #Trump, esp not if admin is now so quickly 'open' to restart talks https://t.co/PDawY3Q963
— Niels Gheyle (@NGheyle) June 28, 2017
Завръща ли се ТТИП?
Впрочем, Вашингтон в момента само напипва своята бъдеща линия по този въпрос. Така, министърът на търговията Рос, който неочаквано отмени визитата си в Германия, също толкова неочаквано произнесе видеореч на конференцията на ХДС – в присъствието на федералния канцлер.
В нея той подчерта готовността на САЩ да възобнови преговорите с ЕС по договора за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство /ТТИП/. Преговорите вървяха 3 години и бяха замразени с идването на Тръмп в Белия дом. Теоретично споразумението може да реши много от днешните търговски противоречия, за което напомни и Ангела Меркел, отговаряйки на изказването на Рос.
В изказването си американският министър също така повтори и част от предишните заплахи на Вашингтон, така че да се говори за затопляне е твърде рано. Освен това, Рос за пръв път даде ясно да се разбере към какво се стреми администрацията на Тръмп: „Ние искаме да получим от европейците този дял от пазара на втечнен природен газ, който сега имат други страни“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!