Влезли в ЕС заедно с държавите си, милиони цигани от Източна Европа се втурнаха да търсят щастие на Запад.
Западът отвърна с "доброволни изселвания", обобщава проблема с ромите в Стария свят авторът на коментар в московския в. "Комерсант".
Под заглавие "Бремето на циганите" политологът разглежда причините за притока на хора от този етнос в Западна Европа.
"Основната част нахлу от Словакия, Унгария и Чехия (членки на ЕС от 2004 г.), също от Румъния и България (влезли в общността през 2007 г.)", посочва той.
Ясно е защо тръгват натам - условията за живот на циганите в Източна Европа, особено в Румъния, където живеят 2,5 млн. души с произход от далечна Индия, са сравними само с тези в най-бедните африкански страни, пише коментаторът.
"Данните са смайващи. Всеки шести постоянно гладува. Под 20% от циганите в държавите от постсъветския блок са завършили средно училище.
Над 70% живеят под чертата на бедността, без да получават парични помощи и медицинско обслужване, тъй като циганите често нямат никакви документи за самоличност.
Средната продължителност на живота при тях е с 15 години по-малка, отколкото в Европа като цяло, а нивото на детската смъртност е четирикратно по-високо", се отбелязва в материала.
На конференция по циганския проблем вицепрезидентът на Световната банка Йоханес Лин, посетил няколко табора в Словакия, възкликна: "Циганите живеят тъй, сякаш не сме в 21-я, а в 12-я век!", припомня руският автор. Няма какво да се чудим, че сега, когато вече не ги възпират визи и граничари,
циганите от Източна Европа и на първо място румънските тръгват да си търсят късмета,
отбелязва той. Ромите "мигрират в страни от благополучна Европа - в Италия, Испания, Франция, Португалия, чиито езици са близки и разбираеми за тях", твърди наблюдателят.
"Чешките и словашките цигани отдавна обсаждат Англия, Финландия и Швеция. Унгарските - Франция", допълва той. Циганската общност в Унгария - почти 10% от населението, е пострадала най-много от "смяната на системата".
Унгарската държава е "принудена да изплаща помощи на безработните цигани, което води до социално напрежение. Мнозина унгарци са убедени, че циганите получават субсидии просто ей тъй, а самите те са принудени да работят за същите пари.
Впрочем, по думите на техния лидер, циганите биха предпочели да получат работа, а не помощи", пише анализаторът и добавя, че "днес тази картина е типична от Румъния до Чехия".
Сред "мрачните щрихи" в нея той изтъква "нарастването на циганската престъпност и засилването на антициганските настроения в обществото".
Вълна от палежи и убийства заля циганските селища в Източна Унгария, а чешките неонацисти се озоваха във фокуса на общественото внимание, посочва авторът.
Дълго време изглеждаше, че ЕС не забелязва проблемите,
възникнали с миграцията на милиони цигани от Източна Европа. Едва неотдавна Европейската комисия свика най-сетне специална "циганска" среща на върха. Нейният председател Барозу призова държавите да дадат на циганите "реален шанс" за интеграция в европейското общество.
Тутакси обаче направи уговорката, че Брюксел не може да реши всички проблеми, които изникват на отделни места. Форумът набеляза три насоки за интеграция: образователни програми за децата, помощ в търсенето на работа и подпомагане, за да започнат ромите свой бизнес.
Само дето ЕС засега не е успял да намери средства за циганите: налага се да спасява ту гърците, ту еврото...
С една дума, полицейският вариант за решаване на проблема, предложен от френския президент Саркози, все още явно е по-актуален от интеграционните инициативи на Барозу, добавя руският политолог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!