Обществената подкрепа в Турция за евроинтеграция на страната намалява, докато подкрепата за по-тясно сътрудничество със страните от Близкия изток се увеличава, сочи годишно проучване на Германския фонд "Маршал" на САЩ (GMFUS.org), цитирано от турските медии.
Според проучването 38% от турците подкрепят членство на страната в ЕС. Този резултат бележи спад от 10% спрямо данните от аналогично проучване от миналата година.
Агенция АФП припомня, че допитване на Германския фонд "Маршал" през 2004 г., година преди започването от Анкара на преговори за членство в ЕС, е показало подкрепа сред турските граждани за евроинтеграция на страната от 74%.
Същевременно
сегашното проучване показва
удвояване
на подкрепата за по-тясно сътрудничество
със страните от Близкия изток
в сравнение с резултата от миналата година. Тази подкрепа се е увеличила от 10% на 20%.
Голяма част от турците (34%) са заявили, че страната им трябва да действа самостоятелно на политическата сцена.
По въпроса за ядрената програма на Иран 48% от анкетираните турци са заявили, че не се безпокоят от тази програма.
Проучването
показва още, че
европейците остават
силно разделени по въпроса за присъединяване
на Турция към ЕС -
38% подкрепят евроинтеграция на Анкара, а 48% са против.
Проучването е направено в момент, когато САЩ и европейските лидери са обезпокоени от обръщане на Турция към мюсюлманските й съседи и специално към Иран.
Турция се противопостави на нови санкции срещу Техеран, които бяха приети от Съвета за сигурност на ООН през юни.
Въпреки това
правителството на премиера Реджеп Тайип
Ердоган уверява, че
неговата страна остава обвързана със Запада.
Анкара започна преговори за присъединяване към ЕС през 2005 г. Те обаче напредват бавно заради кипърския проблем и отказа на някои държави от ЕС като Франция и Германия да приемат идеята за еврочленство на Турция. Страните от ЕС решиха да замразят преговорите по осем глави, докато Турция не отвори пристанищата и летищата си за кипърски гръцки кораби и самолети, но Франция и Кипър едностранно блокираха и други глави.
Преди седмица
на среща на външните министри от ЕС
Турция
ясно изрази недоволството си от мудността на преговорите
й за присъединяване към евросъюза.
На турския външен министър Ахмет Давутоглу бе предложено развитие на стратегически диалог между Анкара и евросъюза по големите световни проблеми, независимо от преговорите за евроинтеграция на страната.
Но Давутоглу заяви на пресконференция, че е трудно да се развие такава стратегическа визия с Европа, ако в същото време няма напредък в преговорите за присъединяване на Турция.
Ритъмът на преговори съвсем не е удовлетворяващ за нас, посочи Давутоглу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!