Х оландската евроскептична Партия на свободата изненадващо е загубила подкрепа на изборите за Европейски парламент (ЕП) и е завършила едва на четвърто място, посочи екзит пол, представен от холандска телевизия късно снощи, предаде ДПА.
Подкрепата за крайнодясната „Партия на свободата“ на Герт Вилдерс е спаднала от 17% през 2009 г. на 12,2%,
показва социологическото проучване на института „Ипсос“, направено след края на изборния ден.
Холандският популист Герт Вилдерс претърпя съкрушително поражение на старта на изборите за европарламент, даден от Холандия и Обединеното кралство, които ще бъдат последвани в петък от Чехия и Ирландия, съобщи Франс прес.
Проевропейската леволиберална партия „Демократи-66“ е начело в холандския екзит пол с 15,6%, докато дясната партия „Християндемократически призив“ е получила 15,2%. Народната партия за свободна демокрация на премиера Марк Рюте е с лек ръст в сравнение с 2009 г., достигайки 12,3%.
Във Великобритания нямаше екзит полове. Там гласуването приключи в 21 ч. по Гринуич. Много сондажи обаче
предричат, че там вотът ще спечели Партията за независимост на Обединеното кралство.
Тъй като в ЕС има 26 млн. безработни, антиимиграционната и антиевропейската риторика на популистите се очаква да улучи в десетката: евроскептиците биха могли да утроят броя на евродепутатите си и да спечелят 100 места, отбелязва АФП.
Евроскептичната, антиимигрантска Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) е големият победител на местните избори във Великобритания, които бяха произведени вчера едновременно с тези за Европейски парламент, сочат първите резултати, цитирани от Ройтерс. ЮКИП взема места в общински съвети и от управляващите консерватори на премиера Дейвид Камерън, и от основната опозиционна сила – лейбъристите.
Тя е спечелила повече нови мандати от която и да било друга партия.
61 от общо 161-те избирателни района, където вчера имаше избори и резултатите са известни тази сутрин, ЮКИП е спечелила 86 места. Лейбъристите получават 126 места, а консерваторите и либералните демократи са загубили съответно 100 и 92 места, съобщава Франс прес.
Избирателната активност е била слаба - около 36%, сочат първоначалните данни.
Лидерът на ЮКИП Найджъл Фараж, цитиран от Франс прес, коментира, че представянето на партията на местния вот е „добро предзнаменование“ за резултатите ѝ и на европейските избори.
ЮКИП иска Великобритания да излезе от Европейския съюз и да намали броя на имигрантите, включително от Румъния и България.
Проучвания на общественото мнение показаха, че тя отнема избиратели от всички основни британски партии,
като се възползва от недоволството на британците от неуспехите на политиците в редица сфери и особено по въпроса за имиграцията, която според мнозина е прекалено голяма.
Резултатите от изборите за Европейски парламент във Великобритания ще бъдат обявени чак в неделя вечерта, след приключване на гласуването в целия ЕС.
Политиките в Европа рядко са изглеждали по-объркани, коментира преди дни „Дейли телеграф“.
В Европа партии с политики, вариращи от антиимиграционни до откровено чудати, ще дишат във вратовете на водещите политици. Евроизборите, които протичат в рамките на пропорционална избирателна система в един тур, често крият изненади. Това е радостно, тъй като картинката, която се оформя, ако погледнем прогнозите на социолозите, е катастрофална, пише френският в. „Монд“.
Във Франция за победител е сочен френският Национален фронт и „ето защо ни се иска наистина в неделя да се получи изненада“.
В Гърция вероятно ще спечели радикалната лява партия СИРИЗА, докато неонацистката „Златна зора“, която настоява по гръцката граница да бъдат поставени противопехотни мини, за да не се допускат имигранти, може да вземе между 8 и 10%, посочва „Дейли телеграф“.
Тези групи не могат да бъдат отнесени към конвенционалния политически спектър –
много от тях са социалисти в националистически одежди – а възходът им зависи от фактори отвъд „Европа“.
Предвид и факта, че много хора няма да гласуват, тези избори вероятно ще бъдат нова осъдителна присъда за статуквото в ЕС. Най-притеснително е това примирение, което е обзело проевропейските партии, коментира „Монд“.
Защо трябва британците да ги е грижа за евроизборите?, пита риторично 'Дейли телеграф“.
Защото ЕП, за добро или лошо, сега е силна институция:
тя определя колко часа ще работиш, какво можеш да правиш в интернет, с кого търгува Обединеното кралство и как ЕС харчи вашите пари. Посредством процедурата за съвместно вземане на решение, евродепутатите могат (ако пожелаят) да наложат вето на грубо казано половината от реформите, които Камерън иска да постигне преди референдума през 2017 г. за излизане/оставане в ЕС.
Тук става дума за ограничаването на социалните придобивки за мигранти от ЕС, предоставянето на по-улеснен достъп на британските предприятия до пазара в ЕС и подписването на търговски споразумения със САЩ.
В действителност, ако ЕП бъде антиреформистки настроен, той би могъл да изпревари Париж като най-голяма пречка за Камерън успешно да предоговори членството на Великобритания в ЕС, посочва „Дейли телеграф“.
Изборите за Европейски парламент, които започнаха вчера и завършват в неделя,
продължават днес с гласуване в Ирландия и Чехия.
Само около 3 млн. души имат право на глас в Ирландия. На фона на апатията на избирателите в ЕС (едва 37% от гласоподавателите са упражнили правото си на вот в Холандия вчера), се очаква активността на острова да бъде по-висока поради факта, че там се произвеждат едновременно избори за местни органи на властта, съобщи ДПА.
Очаква се по-големият партньор от управляващата в Ирландия коалиция, десноцентристката партия „Фина гейл“, да спечели най-много места в ЕП – четири от общо 11, а по-малкият, Ирландската партия на труда, да понесе тежестта на протестния вот срещу строгите мерки за икономии.
Основната опозиционна сила, центристката партия „Фина фойл“, вероятно ще получи няколко места, както и републиканската партия „Шин фейн“, която очаква две или три.
Изборите за Европейски парламент в Чехия започват днес в 14 ч. (15 ч. българско време) и ще продължат два дни.
Страната ще изпрати общо 21 депутати в новия състав на ЕП.
Очаква се протестното движение „Действие на недоволните граждани 2011“ (АНО) на милиардера Андрей Бабиш, което е част от правителството, да спечели най-много мандати.
Чешката социалдемократическа партия, най-големият партньор в управляващата коалиция, вероятно ще остане на второ място.
Първите официални резултати на европейско ниво за европейските избори ще бъдат оповестени в неделя вечерта, когато затворят и последните избирателни секции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!