В иктор Орбан беше поканен да гостува и говори на конференцията на Християнсоциалния съюз в петък, където неговият призив за контрол на границите и уважаване на волята на европейските народи бе порещнат ентусиазирано и сърдечно.
Това се случи само два дни преди началото на преговорите за съставяне на правителство между християндемократите, Християнсоциалния съюз и социалдемократите. Посланието към Меркел е ясно – ХСС ще бъдат твърди по въпросите на миграцията.
Унгария и Полша: ЕС се провали с мигрантите
Западът все още игнорира страховете на Източна Европа
Унгарският премиер е в меко казано сложни отношения с германския канцлер от години, при това без индикации за подобрение.
Дори тазгодишният Германо-Унгарски форум, който се провежда всяка година от 1990-та насам, беше отменен.
Конфликтът между Меркел и Орбан не е спор между две държави, а между двама европейски политици с две различни визии за Европа
и за политическата доктрина на европейската десница.
Орбан обаче има симпатизанти в Германия и дори в самата Християндемократическа партия, които могат да бъдат открити, ако не на национално, то поне на регионално ниво.
Hungary's Viktor Orban made a controversial visit to the CSU's party conference. Not everyone was happy about it: https://t.co/jZA4xXZkNB pic.twitter.com/uVa5L8L6Dh
— dwnews (@dwnews) January 6, 2018
През последната половин година Орбан провежда последователни срещи с правителствата на няколко германски провинции – Бавария, Саксония, Саксония-Анхалт, Баден-Вюртемберг и Хесе. Лидерите на местните правителства са много по-отворени да говорят за търговия и инвестиции, защото не са под международните прожектори и никой не ги притиска да странят от Орбан, т.е. те донякъде имат свободата да не се съобразяват с федералната линия на хладно поведение спрямо Орбан.
Местните функционери на ХДП са и по-консервативни по отношение на имиграцията от националния естаблишмент на партията. От друга страна, така унгарският премиер може да адресира директно немските граждани през локалните медии, за да нормализира и популяризира образа си.
Мигрантите скараха евролидерите
Появата на Орбан на конференцията на ХСС е напълно нова глава в неговата стратегия. Разбира се, той е говорил пред събранието на ХСС и преди; през 2015 година по време на пика на мигрантската криза, когато отношенията между ХСС и ХДП бяха много обтегнати, премиерът на Бавария, Хорст Зеехофер покани Виктор Орбан в същия формат.
Viktor Orban: 2018 will be the year of restoring the will of the people in Europe https://t.co/rhFOgPy8hR
— Voice of Europe (@V_of_Europe) January 6, 2018
Сега обаче ситуацията е по различна, защото към днешна дата
по-голямата част от европейските политици са започнали да възприемат идеите, които Орбан изразяваше
през 2015. Това си пролича в поредица неочаквани изказвания на новия френски президент Еманюел Макрон и дори в речта за състоянието на Съюза на Жан-Клод Юнкер. Говоренето за защита на границите стана допустимо и успя да се превърне в тема номер едно.
Все повече политици разбират, дори да не са съгласни с Орбан, че антиимигрантската реторика не значи обезателно антиевропейска реторика, както беше прието да се смята.
Нужно е обаче един голям субект в Европа да отчете чувствително преместване на дясно по този проблем, за да бъде Орбан победител и този субект е Германия. Антиимигрантските настроения, издигнали Алтернатива за Германия, не могат да бъдат представени в управляващата коалиция, но техните тревоги могат да бъдат адресирани от управлението, ако някоя от партиите лобира достатъчно силно за това. След визитата на Орбан, посланието на Зеехофер към Меркел и особено към Шулц е ясно още в началото на преговорите – ХСС няма да отстъпи от мигрантския въпрос.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!