В ъв Великобритания се готви нов закон за имиграцията, който има за цел да превърне Обединеното кралство във „враждебна среда” за имигрантите, пише „Таймс”.
Той ще включва ограничения на достъпа на нелегалните имигранти до здравни, жилищни и социални служби.
Законът обещава пациентите, които се регистрират при общопрактикуващ лекар, да бъдат задължавани да докажат, че имат законовото право да живеят във Великобритания и да получават услуги от Националната здравна система, пише „Дейли Телеграф”.
Предполагаемите „здравни туристи”, които не могат да докажат, че имат право на безплатни медицински услуги, ще бъдат принуждавани да заплащат лечението си, докато чуждестранните студенти ще трябва да покриват част от стойността на медицинските услуги.
На общинските съвети ще бъде наредено да спрат да предоставят социални жилища на тези, които нямат доказуема връзка с района.
Частните наемодатели ще трябва да извършват проверки на миналото на наемателите, за да се убедят, че те са легално в страната. Работодателите, които наемат незаконни имигранти, пък рискуват глоба в размер на 20 хил. паунда за всеки работник.
И накрая, чужденци, които имат разрешение за престой във Великобритания – включително престъпници,
ще може да бъдат принуждавани да напуснат незабавно страната.
Хилядите имигранти, които са изправени пред депортиране, ще могат да обжалват едва след като са напуснали Острова. Това право няма да имат нелегалните имигранти и чуждестранните затворници.
Законът за имиграцията се очаква да бъде внесен в британския парламент тази седмица.
Той обаче не включва предложения за отблъскването на румънците и българите,
които смятат да се преместят във Великобритания, когато през януари бъде вдигнат имиграционният контрол, коментира „Таймс".
Законът предвещава силно ограничаване на правата на имигрантите, идващи във Великобритания от страни извън Европейския съюз, но няма да ограничи правата за достъп до британските публични служби за граждани на други държави от ЕС, пояснява „Сънди Телеграф”.
Амбицията на британското правителство по отношение на имиграцията е добре дошла, но
обществото ще го накаже, ако тя не доведе до обещаните резултати,
пише „Дейли Телеграф”.
След всички речи идват и действията – и след някои големи обещания, направени на конференция на Консервативната партия, правителството изглежда истински решено да се справи с имиграционния проблем на Великобритания.
Но все още съществува
трудният въпрос за прилагането на новия закон.
Остава трудно контролирането на имиграцията в рамките на ЕС – факт, който се потвърждава от румънските просяци, които биват експулсирани от страната за сметка на данъкоплатците, само за да се завърнат месеци по-късно. Съществуват също така законови препятствия за действия по отношение на чужденците престъпници, които произтичат от подписването на Европейската конвенция за правата на човека и закона на лейбъристите за човешките права. Именно лейбъристите бяха тези, които помогнаха на Абу Катада да избегне депортиране в продължение на 10 години, а фактът, че Европейската конвенция за правата на човека гарантира „правото на семеен живот”, се използва от много престъпници, за да остават във Великобритания.
Обществото няма да възнагради консерваторите на изборите, ако усети, че са дали обещания, които не могат да изпълнят, което означава, че
законът може да се окаже сериозно политическо предизвикателство за Консервативната партия,
коментира британският вестник.
Междувременно британският министър на вътрешните работи Тереза Мей оспори „паникьорските” твърдения, че Лондон е изправен пред румънска престъпна вълна, пише „Гардиън”.
Мей даде да се разбере, че
нивото на престъпността от чужденци в столицата е пропорционално на дела им от населението:
„Около една трета от престъпленията в Лондон се извършват от чужденци и около една трета от населението на Лондон са чужденци”, каза тя в интервю за Би Би Си.
Нейните коментари последваха изказване на директора на Европол от миналата седмица, че не се очаква значително повишаване на заплахата от румънски криминални банди, когато през януари паднат ограниченията на пазара на труда във Великобритания за гражданите на Румъния и България. Лидерът на Партията за независимост на Великобритания (ЮКИП), Найджъл Фараж, многократно е заявявал, че Обединеното кралство ще се сблъска с румънска и българска престъпна вълна от следващия януари.
В понеделник се очаква да бъде публикуван нов разузнавателен доклад на полицията, в който се съдържа изводът, че на територията на Великобритания оперират 5500 престъпни групи. В тях от 37 хил. членове 7400 са чужденци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!