Всички страни от ЕС без Великобритания са дали принципното си съгласие за участие в новото споразумение за междуправителствено споразумение за по-задълбочен фискален съюз, с което да се преодолее дълговата криза.
Това сочи нов проект за заключителна декларация от срещата на Европейския съвет, която приключва днес, съобщиха световните агенции.
Първоначално Унгария не желаеше да участва, а Швеция и Чехия се колебаеха.
Всички девет страни от ЕС, които не са част от еврозоната, са посочили, че има възможност да вземат участие в процеса след консултации в националните парламенти.
Новото споразумение, което трябва да бъде одобрено през март 2012 г., призовава за по-строг мониторинг и управление на дълга и дефицита сред 17-те страни от зоната на единната европейска валута.
Договорът, който включва автоматични санкции, трябва да сложи край на практиките от миналото, които доведоха до дълговата криза, която измъчва Европа вече две години.
Решението изолира още повече Великобритания,
която единствена сред 10-те страни членки на ЕС извън еврозоната не е съгласна с предложенията за промяна в договора за ЕС, отбелязва Ройтерс.
"Държавните и правителствени ръководители на България, Чехия, Дания, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Швеция посочиха възможността да участват в този процес, след като се консултират с парламентите си, когато се налага", посочва проектодекларацията.
След като Великобритания наложи вето върху предложенията за промяна в Договора за ЕС, 23 страни от Съюза се договориха да сключат отделно междуправителствено споразумение, припомня ДПА.
Унгария, Чехия и Швеция не приеха веднага споразумението, като посочиха, че трябва да се посъветват с парламентите си.
Текстът на междуправителственото споразумение за механизма на работа на бюджетно-данъчния съюз на еврозоната ще бъде готов през март 2012 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!