Б ританското правителство започна процедура по цялостна реформа на устава, начина на финансиране и програмите, излъчвани от държавната радиотелевизионна компания Би Би Си, съобщи Франс прес.
„Би Би Си е една от най-ценните институции в тази страна. Но преразглеждането на устава ще ни позволи да зададем някои трудни въпроси“, каза министърът на културата, медиите и спорта Джон Уитингдейл. Тези въпроси се отнасят до това
„към какво трябва да се стреми сега Би Би Си, когато изборът на потребителите е доста по-голям отпреди“,
и какво влияние ще има това върху различните услуги на Би Би Си – радио, телевизия и интернет.
Правителството иска по този начин да „модернизира“ начина на финансиране на радиотелевизионната група. В момента тя се издържа от такса в размер на 145,50 лири стерлинги, събирана от всяко домакинство с телевизор, което донася годишни приходи в размер на 3,7 млрд. лири.
Приходите на медията обаче пострадаха от появата на нови устройства за потребление на медийно съдържание – като
таблети и смартфони, потребителите на които не плащат.
Обсъжданите предложения могат да доведат до намаляване на предлаганата от Би Би Си услуга – широка гама, варираща от телевизионни сериали през риалити шоута до документални филми.
„Трябва най-малкото да се запитаме дали да има за всекиго по нещо или да действаме по-целенасочено“, обясни Уитингдейл пред парламента.
Държавната радиотелевизионна компания реагира остро на тези предложения и заяви в комюнике, че прилагането им ще доведе до по-слаба и по-непопулярна Би Би Си.
„Това е лошо за Обединеното кралство. Това няма да бъде Би Би Си, която хората познават и обичат повече от 90 години“, посочи групата, която вече е притисната от мерки за икономии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!