Б ъкингамският дворец е започнал разследване как в медиите се е озовал запис, на който кралица Елизабет II като 6-годишно дете прави жест, който прилича на нацистки поздрав, пише в. „Таймс“.
Вероятно човекът, заснел кадрите, е бъдещият крал Джордж VI, бащата на Елизабет. В този случай лентата, заснета през 1933 г. в кралското имение в Балморал, трябва да се съхранява заедно със всички снимки на кралското семейство в Британския институт на киното, а правата върху нея са на кралицата и наследниците ѝ.
Таблоидът „Сън“, разпространил черно-белите кадри с продължителност 17-секунди,
обаче заяви, че се е сдобил с тях по законен начин.
Записът е без звук показва сегашния британски монарх, тогава малката принцеса Елизабет, на поляна в обкръжението на членове на семейството си – кралицата-майка Елизабет, сестра ѝ Маргарет и чичо ѝ, принца на Уелс Едуард.
Малката Елизабет гледа към камерата, вдига дясната си ръка и маха на оператора. Виждайки, че майка ѝ вдига ръка за поздрав като този на нацистите от Третия райх, принцесата повтаря жеста. По същия начин постъпва и чичо ѝ – бъдещият кратковременен крал Едуард VIII.
„Сън“ все пак цитира мнението на видната британска специалистка по въпросите на нацизма Карина Урбах от лондонския Институт за исторически изследвания. Тя признава, че
едва ли някой може да обвини кралица Елизабет II в симпатия към нацистите, но все пак нарича кадрите шокиращи.
„Тя е била дете, когато филмът е заснет, дълго преди да станат известни зверствата на нацистите – казва експертката. – Но Едуард, принц на Уелс, е приветствал режима през 1933 г. и се е придържал към пронацистки възгледи, след като войната започва през 1939 г.“, казва Урбах.
„Възможно е Едуард да е научил Елизабет и Маргарет да правят нацисткия поздрав“, допълва тя.
Бъкингамският дворец веднага излезе с изявление, в което осъжда публикуването на кадрите от филма, съобщи Би Би Си.
„Предизвиква съжаление фактът, че този филм, заснет преди 82 години и, ако се съди по всичко, принадлежащ на личния архив на Нейно Величество, е бил получен и използван в такъв вид“, съобщава говорителят на британския монарх.
По думите му по онова време никой не е знаел как ще се развият събитията в бъдеще. Той окачествява като нечестно и заблуждаващо да се правят каквито и да било намеци о този повод.
Има и друга версия за това как „Сън“ може да се е сдобил с кадрите.
Лентата може да била в Париж, във вилата на вдовицата на Едуард VIII, американката Уолис Симпсън. Именно заради брака си с нея той се отказва от престола след 10 месеца управление.
След смъртта на Симпсън през 1986 г. вилата заедно с наличните вътре вещи е била закупена от бизнесмена Мохамед ал Файед. После той разделил всичко в къщата на 3200 тръжни лота и гo продал. Не изключено сред тях да е бил и записът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!