Тс сенето на яйца обикновено се засилва преди Великден. Тази година, обаче, производството им е засегнато от изискванията на ЕС за по-големи клетки, предлагащи по-добри условия на кокошките.
Промените оказват влияние на производството и, комбинирани с по-високите цени на храна за животните, повишават цените на яйцата за крайния потребител, съобщават от Асошиейтед прес.
Директивата на ЕС е влязла в сила от 1 януари, вследствие на което производството на яйца е намаляло с 10-15% или с около 200 млн. бройки седмично, посочват от Европейската асоциация на преработвателите на яйца.
Традиционното боядисване на яйца за Великден ще се окаже скъпо в засегнатата от икономическа криза Европа
През изминалия месец цените в някои случаи са се утроили на международните пазари, достигайки до 2 евро за килограм, посочи Филип ван Бостратен от "Овобел" - международна компания, която произвежда оборудване за преработката на яйца.
Това покачване е довело до намаляване на продажбите из цяла Европа. Доставчиците търсят начини да се стимулира пазарът и да се понижат цените, като насочват поглед отвъд Стария континент.
Непрекъснато се говори за сключени сделки за внос на яйца, произведени извън Европа, заяви Ван Бостратен в телефонно интервю за АП от конференция на Международната комисия по яйцата във Венеция.
Въпреки това има опасения, че яйцата ще поскъпнат двойно в някои страни от ЕС и в някои вериги супермаркети. Данни на Европейската комисия сочат, че
цените на трапезните яйца в началото на март са се повишили с 55% спрямо същия период м.г.
Чешкият президент Вацлав Клаус винаги се е представял като твърд защитник на националния суверенитет спрямо намесите на ЕС. Според него такива големи промени в цените не се случват в нормална пазарна икономика, а стават там, където пазарът е манипулиран.
От ЕС признават, че има намаляване на производството на яйца заради новите разпоредби, свързани с условията за отглеждане на кокошките. Въпреки това те обвинават производителите, че не са направили промените навреме - те са имали 12 години да съобразят оборудването си с новите правила.
Заради новото законодателство някои фермери бяха принудени да закрият дейността си, защото не могат да поемат разходите по промените.
Други са заети с обновяване на съоръженията си, а трети могат да произвеждат яйца със старите системи до август, но имат право да продават продукцията си само в течна форма.
От друга страна, скъпите яйца носят големи печалби на подготвените производители. Надеждата е високите цени да стимулират фермерите да произвеждат повече.
Великден в Европа застрашен от недостиг на яйца
Изискванията на ЕС за по-големи клетки с по-благоприятни за кокошките условия и високите цени на храната им водят до вдигане на цените на яйцата и намаляване на производството им
30 март 2012, 21:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!