В атиканът разполага със стотици милиони евро, които обаче не фигурират в баланса му. Това става ясно от статия на префекта на Секретариата за икономика на Ватикана – кардинал Джордж Пел, която ще се появи в първия брой на британското списание „Католик хералд“ в петък.
Папа Франциск създаде Секретариата за икономика (съпоставим с министерство на финансите в светска държава) през февруари и го повери на австралийския кардинал Джордж Пел, който преди това бе архиепископ на Сидни. Това бе част от подетата от папата финансова реформа. Финансовото „министерство“ обаче не е в структурата на Държавния секретариат (отговарящ на министерски съвет) на Ватикана, а е на пряко подчинение на папата.
“Установихме, че състоянието на финансите е много по-здравословно, отколкото изглеждаше, защото
стотици милиони евро „са скътани“ в различни сметки на службите на Светия престол и не фигурират в баланса –
пише кардинал Пел.
Кардинал Пел обяснява наличието на фондове извън баланса с „насаденото чувство за независимост на административните ватикански структури“, на чиито ръководители папите са позволявали да действат самостоятелно. За целта той прибягва към историческо сравнение с папа Лъв Тринадесети (1810-1903 г.), който проводил свой пратеник в Ирландия, за да му докладва за състоянието на местната католическа църква. При завръщането му във Ватикана папата най-напред го попитал как намира ирландските епископи. Пратеникът отговорил, че не успял да намери нито един епископ, но намерил 25 папи. „Същото е станало и с ватиканските финанси. Конгрегациите, съветите и най-вече Държавния секретариат се ползваха със солидна независимост и я отстояваха. Проблемите си оставаха „в семейството“, което доскоро бе обичайно не само за религиозните, но и за светските институции. Малцина се изкушаваха да разкажат на външния свят какво всъщност се е случвало и то само при положение, че се нуждаеха от допълнителна помощ“, пише в статията.
Кардиналът е на мнение, че
в продължение на векове безскрупулни личности са се възползвали от финансовата наивност на Светия престол
и обвитите в тайна негови процедури. На Ватикана се е гледало като на бавно обедняваща аристократична фамилия, а смятаните за некомпетентни и екстравагантни нейни членове са били лесна плячка за крадците. „Дарителите очакват техните дарения да бъдат управлявани ефикасно и честно, така че да се постигат най-добри печалби, с които да бъдат финансирани църковните дейности и особено онези, които са насочени към прогласяването на евангелието и подпомагането на бедните. Църква за онези, които живеят зле, не може да бъде зле управлявана“, изтъква кардинал Пел.
Той смята, че привличането на специалисти от средите на миряните е основна съставка на финансовите реформи и обявява, че от Нова година
ще бъде назначен генерален финансов инспектор на Ватикана.
Той ще бъде подчинен лично на папата, но с правото независимо и по всяко време да ревизира която и да било администрация на Светия престол. „Реформите са разчетени да превърнат ватиканските финансови структури в толкова успешни, че да станат отегчителни и да не заслужават повече внимание от страна на медиите“, заключава кардиналът.
Седмичния вестник „Католик хералд“, който се издава в Лондон вече 126 години, се превръща от утре в печатно списание с подсилен новинарски сайт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!