С ъветът на Европа е готов да сключи сделката за свободна търговия с Канада.
Вижте протеста срещу подписването на СЕТА в нашата галерия
„Щастлив съм да заявя, че ЕС е готов да ратифицира Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада. Това представлява крайъгълен камък в търговската политика на ЕС и нашия ангажимент към нея“, обяви Роберт Фицо, премиерът на Словакия, която е ротационен председател на Съвета на Европа в момента.
EU-Canada trade agreement: Council adopts decision to sign #CETA: https://t.co/JoMgNczs52 with @CanadaTrade
— EU Council Press (@EUCouncilPress) October 28, 2016
Канада приветства решението, като премиерът на страната Джъстин Трюдо обяви, че лично ще лети до Брюксел, за да подпише споразумението за свободна търговия през този уикенд.
Борисов: България и Румъния оттеглят възраженията си срещу CETA
Валония отхвърля ултиматума на ЕС за CETA
„Срещата на върха между Канада и ЕС ще бъде в неделя. Чудесна новина и аз очаквам с нетърпение да бъде там”, написа Трюдо в „Туитър” (Twitter).
I've just spoken with @eucopresident Tusk - the Canada-EU Summit will be Sunday. Great news and I'm looking forward to being there. #CETA
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) October 28, 2016
Това стана възможно след като късно снощи парламентът на белгийския регион Валония гласува в подкрепа споразумението за свободна търговия.
Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) беше одобрено с 58 срещу 5 гласа от народните представители. Така най-голямата пречка пред подписването на сделката отпадна, тъй като Валония блокираше процеса до този момент.
Това обаче съвсем не е краят. Сделката между ЕС и Канада ще се прилага на временна основа едва след като получи одобрение от Европейския парламент, в очакване на ратификация от всички държави-членки. Временното прилагане ще се отнася само до разпоредбите, които са под юрисдикцията на ЕС.
Резюме от 4 страници на текста на споразумението от 1600 страници вече беше раздадено на посланиците на страните-членки.
През последните години имаше протести в цяла Европа срещу глобалните сделки за свободна търговия, включително и CETA. Опасенията са, че те ще доведат до загуба на работни места, внос на генномодифицирани продукти и намаляване на потребителските защити и права в ЕС. Най-притеснителни са разпоредбите, позволяващи на частни компании да съдят европейските държави в арбитражни съдилища извън Европа, което може да позволи на големите международни корпорации да диктуват правилата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!