Уа арският парламент прие поправките в конституцията, които ограничават компетенциите на Конституционния съд.
Срещу приемането на промените, окачествени като недемократични, се обявиха САЩ, Европейският съюз и редица неправителствени организации, заедно с унгарската опозиция.
Промените бяха приети с 265 гласа "за",11 "против" и 33 "въздържали се". Вотът беше бойкотиран от социалистическата опозиция.
Това е четвъртата промяна на унгарската конституция след влизането й в сила на 1 януари 2012 г.
Агенция Франс прес описва
основните промени:
- Ролята на Конституционния съд се ограничава, като той не може да разглежда парламентарни закони, променящи конституцията из основи, а само нейната форма. Съдът няма право и да се позовава на решенията си, взети преди влизането в сила на 1 януари 2012 г. на новата конституция и де факто е заставен да се откаже от 22 години съдопроизводство.
- Променя се ролята на президента на Републиката, който подписва промените на конституцията, но може да налага вето върху тях само заради въпроси, свързани с формулировката.
- Промените постановяват, че семейството в Унгария е между мъж и жена, свързани с брак, с или без деца.
- Промените задължават студентите, чието образование е финансирано от унгарската държава, да сключват договори с нея, че след като получат диплома, ще останат в Унгария.
- Според промените бездомниците, настанили се на обществени места, могат да бъдат експулсирани от властите.
- Промените предвиждат, че парламентът, а не съдът ще трябва да признават или не дадена религия. Парламентът не трябва да аргументира решенията си в тази насока. Възможностите за обжалване са ограничени.
- Относно изборите, промените предвиждат по-кратка предизборна кампания, която ще бъде ограничена само до държавните телевизии, контролирани от правителството.
- В сферата на съдебната власт Националната съдебна служба има единствено правото да премества даден процес от едно на друго място в страната.
Поправките в конституцията на Унгария предизвикват загриженост от гледна точка на правото,
заявиха днес председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд.
"Тези поправки предизвикват загриженост по отношение на принципите на върховенството на закона, правото на ЕС и стандартите на Съвета на Европа," посочиха двамата лидери в обща декларация.Те добавиха, че ще разгледат приетите промени внимателно, за да преценят дали не влизат в противоречие с правилата на ЕС и призоваха правителството на Унгария да сътрудничи, за да разсее тези опасения.
В Унгария приеха спорни промени в Конституцията
Тези поправки предизвикват загриженост по отношение на принципите на върховенството на закона, правото на ЕС и стандартите на Съвета на Европа, заявиха лидери на ЕС
11 март 2013, 20:35
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!