С лужители в руското вътрешно министерство са разкрили тартори на т.нар. „групи на смъртта“ в интернет, сред които има и непълнолетни, съобщи говорителката на министерството Ирина Волк, цитирана от ТАСС.
При оперативно-следствени действия, извършени от служители на руското МВР в Самарска, Нижегородска и Владимирска области, са разкрити организатори на затворени групи, склонявали непълнолетни към опасни за техния живот и здраве действия. Нерядко и подрастващи са ставали лидери на такива групи, съобщи тя.
Американски медии: Българче се самоуби заради играта „Син кит“
Деца срещу самоубийствената игра "Син кит"
Ужасяваща игра оставя мъртви деца
Във Владимирска област 14-годишен жител на селцето Сокол водел кореспонденция с непълнолетни в социалните мрежи, представяйки се за координатор на една от тези групи. При неизпълнение на поставената задача той прибягвал към заплахи, като точно описвал местоположението на домовете на децата.
Осмокласничка от Толиати, в Самарска област, започнала кореспонденция с други непълнолетни участници, като им поставяла задачи, които трябвало да доведат до трагичен финал,
обясни Волк.
Подобни несъстояли се лидери, които не са достигнали възраст за носене на наказателна отговорност, са поставени на профилактичен отчет в комисиите за работа с непълнолетни, добави говорителката на руското МВР. Някои от тях по съдебен ред ще бъдат настанени във временни центрове за задържане на непълнолетни или в специални образователни институции от затворен тип.
През юни т.г. Наказателният кодекс на Русия бе допълнен с текстове, предвиждащи отговорност за съдействие за извършване на самоубийство, за склоняване към самоубийство, а също и за организиране на дейност, насочена към подтикване към такова действие. Максималното наказание за тези деяния е до 15 г. лишаване от свобода.
Въведена беше и наказателна отговорност за въвличане на непълнолетен в извършване на действия, опасни за здравето му. „За последните три месеца служители на полицията в различни райони на Руската федерация са открили около 15 лица, склонявали непълнолетни към самоубийство, включително чрез оказване на психологическо въздействие по интернет и конкретно чрез социалните мрежи“, посочи още Волк.
Не се споменава дали арестуваните са част от „Син кит” - смъртоносна игра на контрол, зародила се в руската социална мрежа „Вконтакте”. Играта има 50 нива и предполага изпълнение от участника на задачи, които получава от ментор. Този ментор дава поръченията, а участникът трябва да докаже, че ги е изпълнил, като публикува снимка или клип в социалните мрежи.
Задачите се изпълняват в течение на 50 дни и включват самонараняване, изрязване на изображения на син кит с бръснарско ножче върху кожата, слушане на песни със самоубийствени послания, систематично будене в ранни часове, гледане на филми на ужасите, селфита на върха на високи сгради, строежи или парапети на мостове, изолация от обществото. На 50-тия ден се дава последната задача, която е за самоубийство, най-често на публично място.
Така случаите са много трудни за доказване, тъй като детето може да скочи от високо или да се хвърли под влак или автомобил и станалото лесно да се приеме за случаен инцидент. В Русия има доказани едва 15 случая на самоубийства, свързани с играта, но се предполага, че жертвите реално са стотици.
При отказ да изпълняват задачите децата са заплашвани с насилие или с убийство на техни близки, включително и с абсурдни заплахи, като например че менторът знае IP адреса им и по-него може да открие къде живеят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!