Италианският премиер Марио Монти се отказа от своята заплата, след като правителството одобри плана за бюджетни икономии и стимулиране на икономиката, предаде Франс прес.
В момент, който искаме жертви от всички граждани, мой дълг е да се откажа от своята заплата като председател на Министерския съвет и министър на икономиката и финансите, обяви Монти.
На пресконференция той представи драконовските мерки на обща стойност около 20 млрд. евро до 2014 г. плюс държавни разходи в размер на над 10 млрд. евро с цел стимулиране на икономиката.
Италианският премиер обеща
да постави държавния дълг и дефицит под строг контрол
Не бива да бъдем възприемани в Европа като огнище на криза, предупреди той и даде да се разбере, че иска да види "една горда Италия, на която няма повече да се подиграват, както е ставало в миналото".
Монти подчерта, че неговото технократско правителство е получило от парламента мандат да извади страната от една много тежка криза, да развие Италия и да я спаси.
На същата пресконференция, министърът на труда, социалната политика и равните възможности Елза Форнеро
избухна в сълзи, когато обяви, че кабинетът е одобрил реформа,
която затяга сериозно пенсионната система.
Промените предвиждат увеличаване на пенсионната възраст и повишаване на необходимия осигурителен стаж още през януари, посочи тя.
Силно развълнувана, Форнеро не успя да довърши свое изречение, в което говореше за "много строга (международна) финансова принуда" и за "жертви".
Одобреният от италианското правителство план включва орязване на държавните разходи, повишаване на данъците, по-специално върху недвижимите имоти, и пенсионна реформа.
Драконовските мерки би трябвало да позволят на Италия да възстанови бюджетното равновесие през 2013 г., въпреки че бяха осъдени от синдикатите като социално непоносими и много тежък удар за пенсионерите.
Правителственото заседание, на което бе одобрен планът, бе насрочено първоначално за утре, но премиерът го измести с ден по-рано, отчасти за да успокои международните финансови пазари преди началото на работната седмица.
Монти ще представи в понеделник мерките пред парламента, който се очаква да ги одобри.
Същевременно той увери, че
не действа под натиск от ЕС или от Франция и Германия,
предаде Франс прес.
"Никога не бих поискал от италианците да направят нещо, защото Европа го иска от нас. Но и никога няма да ме чуете да прехвърлям на Европа отговорността за онова, което трябва да направим ние", каза премиерът.
На въпрос дали тези мерки са предприети под натиск от германската канцлерка Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози, Монти отвърна, че това е заблуда.
Той добави, че изпитва уважение и към двамата, с които се познава отдавна.
Италия има колосален дълг от 1900 млрд. евро (120% от брутния вътрешен продукт (БВП) и от ноември е под стриктното наблюдение на Международния валутен фонд и Европейския съюз, напомня АФП.
Откакто зае премиерския пост на 16 ноември, Марио Монти често повтаря, че
Италия не бива повече да бъде слабото звено на ЕС,
а трябва да бъде негова движеща сила.
Правителството предвижда догодина Италия да навлезе в рецесия със спад на брутния вътрешен продукт от 0,4 или 0,5%, съобщи заместник-министърът на икономиката Виторио Грили.
Новата прогноза на правителството съвпада с тази на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която обяви миналата седмица, че италианската икономика ще се свие догодина с 0,5 на сто, отбелязва АФП.
Предишното правителство на Силвио Берлускони предвиждаше през септември в прогнозата за 2012 г. растеж от 0,6%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!