На днешното си заседание в Люксембург Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи ще обсъжда процеса по присъединяването на България и на Румъния към Шенгенското пространство, но решения по въпроса няма да се взимат.
Министрите ще обсъдят също мерките за борба с тероризма във връзка с атентата в Бургас и предотвратения опит за покушение в Кипър през това лято.
Сред темите са и справянето с незаконната имиграция в ЕС, както и възможността за възстановяването на визовия режим за гражданите на страните от Западните Балкани.
От Съвета заявиха в навечерието на днешната среща, че все още не е постигнато необходимото единодушие сред министрите от ЕС за разширяването на Шенген с България и Румъния.
Като повод се посочват политическите събития в Холандия и в Румъния. Най-вероятно държавите от ЕС очакват поредния доклад за Румъния по механизма за сътрудничество и оценка през декември, както и определянето на новото правителство на Холандия след последните избори в тази държава.
По неофициална информация три страни от ЕС, сред които Холандия, засега се въздържат от подкрепа на решението за разширяването на пространството без граничен контрол. Според неофициални източници останалите две са Белгия и Германия.
Засега се предвижда, когато решението за присъединяване на България и на Румъния бъде взето, процесът да бъде извършен в две стъпки - първо с премахването на проверките по въздушните и морските граници, а впоследствие - и по сухопътните.
Още при първата стъпка се очаква пълното включване на двете страни в Шенгенската информационна система.
През март тази година Европейският съвет констатира, че България и Румъния са изпълнили всички законови изисквания за встъпване в зоната, както и че са положили всички необходими усилия в тази посока.
Европейските ръководители тогава препоръчаха Съветът да предприеме необходимите действия, с които да бъде осигурен приемът на двете държави в Шенген.
По темата за визовия режим за гражданите на държавите от Западните Балкани се очаква да бъде разгледано писмото на шест страни от ЕС, които поискаха връщането на визите за представителите на този регион.
Сред посочените основания в писмото е прекомерният брой на подадените от такива граждани молби за осигуряването на убежище в Западна Европа.
По мнение на авторите на писмото тези молби затрудняват нормалната работа на службите по оценка на молбите, а и в края на процедурата основната част от заявленията биват отхвърляни като неоснователни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!