Шт т държави членки на Европейския съюз са поискали от еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малстрьом до края на годината Съюзът да вземе мерки за замразяване на безвизовия режим за страните от Западните Балкани, съобщава вестник "Блиц".
Става въпрос за Белгия, Люксембург, Швеция, Германия, Франция и Холандия.
Мотивът е, че от месеци тези страни членки на ЕС трябва да се справят с
голям приток на фалшиви бежанци
от територията на Западните Балкани.
Вчера германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих призова за премахване на безвизовия режим за пътуване на сърби и македонци в ЕС заради вълната от кандидати за убежище от тези две страни, предаде Ройтерс.
По официални данни близо една трета от всички искания за политическо убежище в Германия през миналия месец са подадени от сърби и македонци,
въпреки че двете балкански страни са кандидатки за членство в Европейския съюз.
"Увеличаването на злоупотребите с убежището е неприемливо. Огромният наплив от сръбски и македонски граждани трябва да бъде спрян незабавно", заяви Фридрих.
Най-високотиражният германски вестник "Билд" цитира думите на вътрешния министър, че безвизовият режим не трябва да води до злоупотреби с правилата за даване на убежище."Това ще намали готовността на германците да помогнат на тези, които действително се нуждаят от убежище и са преследвани", каза министърът.
Броят на сърбите, кандидати за убежище в Германия, през септември се е утроил в сравнение с предходния месец, а молбите от македонци са се увеличили със 70%.
Гражданите на Сърбия, Македония и Черна гора си спечелиха правото на
безвизов режим в Шенгенската зона
през 2009 г. , а гражданите на Босна и Херцеговина и Албания - през 2010 г.
В края на миналата година Европейският съюз съгласува нови условия, позволяващи възстановяване на визите, опасявайки се от масов наплив на мигранти от Западните Балкани. Съветът на министрите на ЕС и Европейският парламент обаче още не са утвърдили тези правила, предвиждащи временно прекратяване на безвизовия режим за страни, чиито граждани злоупотребяват със системата.
"Постигането на окончателно съгласие може да отнеме повече от шест месеца", каза за Ройтерс източник от ЕС в Брюксел.
В ЕС искат да върнат визите за страните от Западните Балкани
Мотивът е, че от месеци тези страни членки трябва да се справят с голям приток на фалшиви бежанци
14 октомври 2012, 17:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!