Лидерите на Европейския съюз се договориха за създаване на единен надзорен механизъм за банките в еврозоната, който ще влезе в действие следващата година, заявиха дипломати, цитирани от Асошиейтед прес и Ройтерс.
Споразумението, постигнато на европейската среща на върха в Брюксел, представлява компромис между Германия и Франция, които имат разногласия за това как би било най-добре да се помогне на изпитващите затруднения банки.
Франция искаше до края на годината да бъде създаден единен наздорен механизъм, защото това би позволило на европейския спасителен фонд пряко да отпуска заеми на банките.
Германия обаче се противопоставяше на този план, като настояваше, че създаването на надзорния механизъм трябва да се осъществи бавно и внимателно.
Комисията и някои държави, сред които и Франция, настояваха механизмът за банков надзор да бъде пуснат в действие от началото на 2013 г. Германия обаче веднага изрази съмнение, като заяви, че този срок не е реалистичен.
След няколкочасови разговори, Франция и Германия накрая стигнаха до компромис. Решихме днес да уточним календара, подчерта президентът на ЕС Херман ван Ромпой пред журналисти, като добави, че ЕЦБ "се ангажира да работи възможно най-бързо за създаването на този механизъм през 2013 г.".
Берлин постигна постепенното създаване на механизма.
Винаги сме казвали, че качеството трябва да е преди бързината", като целта е "достоен за това име банков надзор, изрази задоволството си германският канцлер Ангела Меркел.
От своя страна Париж постигна приемането на неговото предложение надзорът да се прилага към 6000 банки от еврозоната, а не само към най-големите банки.
Това означава, че в края на този срок германските банки също ще бъдат подложени на механизма за надзор, обратно на желанието на Берлин.
Механизмът трябва да предотврати банковите кризи да не се превръщат в дългова криза. От него е заинтересована пряко Испания, която трябва да подсили банковия си сектор и получи за това кредитна линия от 100 млрд. евро.
С постигнатия на срещата на върха компромис се отдалечава възможността Мадрид да се възползва твърде бързо от тази пряка рекапитализация.
Европейски дипломат заяви, че испанските банки няма да бъдат рекапитализирани преди края на 2013 г., а вероятно през 2014 г.
Този календар устройва отлично Меркел, тъй като законодателните избори в Германия са предвидени за септември 2013 г. Така Меркел, която отново ще се кандидатира, трябва да се съобразява с общественото мнение, което е все по-враждебно към идеята за помощ на страните от еврозоната, изпитващи затруднения.
Положението в Гърция бе споменато мимоходом. Ръководителите на еврозоната заявиха в комюнике, че "приветстват напредъка" на страната за "връщане върху релсите на нейната програма за реформи". Това навява на мисълта, че Гърция ще получи от кредиторите си (ЕС, ЕЦБ и МВФ) транша от 31,5 млрд. евро, от който тя има спешна нужда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!