Свиканият извънреден Европейски съвет трябва да реши кои ще са личностите, които ще заемат двата нови поста в ЕС, създавани с Лисабонския договор - президент и върховен представител за външната политика.
Споменаваните досега имена са десетки, непрекъснато се появяват нови, издигат се искания за изслушване на кандидатите, за по-силно женско присъствие на европейския връх, предава кореспондентът на БТА от Брюксел.
Предварителният дневен ред на извънредната среща на държавните и правителствени ръководители от ЕС предвижда обсъждането да започне привечер и три часа по-късно да се състои заключителна пресконференция, на която да бъдат оповестени резултатите.
Малцина очакват подобно развитие наистина.
Засега едно е сигурно - Германия и Франция смятат да предложат общ кандидат за президент на Европейския съюз.
Новината съобщи германският канцлер Ангела Меркел без да споменава конкретно име.
Това обаче едва ли ще улесни обсъжданията, защото други страни в ЕС вече обявиха, че не приемат титулярите на постовете да бъдат определени "под френско-германски диктат".
До момента за президент на ЕС, се споменават петнадесетина имена. Много повече са тези, за които се смята, че могат да оглавят външната политика на съюза и общата дипломатическа служба, която предстои да се задейства.
Преди дни българският външен министър Румяна Желева каза, че България няма намерение да се противопоставя на консенсус в ЕС за президент и върховен представител по външната политика на съюза, макар все още да няма яснота около кои от кандидатите за двата поста се очертава консенсус.
От българска страна вече бе изразено предпочитание към министър-председателя на Люксембург Жан-Клод Юнкер, за страната ни е приемлива и кандидатурата на белгийския премиер Херман ван Ромпой, посочи Желева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!