Унгария задейства Механизма за гражданска защита в Европейския съюз (ЕС), като поиска помощ за справяне с тежките наводнения, съобщи говорителят на Европейската комисия (ЕК) Феран Тараделяс.
Страната поиска спешно да й бъдат доставени 2 млн. торби с пясък, за да бъдат укрепени диги на преливащи реки.
Очаква се през следващите часове страните от ЕС да обявят как могат да отговорят на унгарското искане, добави Тараделяс, който е и говорител на комисаря за реакция при природни бедствия Кристалина Георгиева.
Унгария е имала на разположение 3,6 млн. торби с пясък за временна защита при наводнения, но цялото количество вече е използвано.
Преди ден ЕК
съобщи вчера, че
Полша се е обърнала за
допълнителна помощ
към партньорите си от ЕС в рамките на механизма за гражданска защита.
Освен обикновени помпи, са й необходими помпи за наноси и за септични ями.
Поляците получиха вече помощ от Франция, Германия, Чехия, Дания и балтийските страни, които изпратиха техника и екипи.
В залетите райони работят 250 спасители от тези страни.
Междувременно
Русия изпрати помощ
на Полша. На военното летище на полската столица снощи кацна специален самолет с 18 помпи за пресушаване на залетите от водата терени, 34 лодки и пет мобилни електрогенератора, съобщи полската информационна агенция ПАП.
По-рано говорителка на руското министерство на извънредните ситуации обяви, че за Варшава са изпратени общо 14 тона с помощи.
В началото на седмицата руският президент Дмитрий Медведев възложи на министъра на извънредните ситуации Сергей Шойгу да се окаже спешна помощ на Полша в борбата й с наводненията.
ИТАР-ТАСС отбелязва, че от 1993 г. между двете страни има подписано споразумение за взаимна помощ, но Полша една сега се е възползвала от него и се е обърнала към Русия с молба за помощ.
Миналата седмица
полският премиер Доналд Туск каза, че
щетите от небивалите наводнения
ще възлязат на около 10 млрд. злоти (2,4 млрд. евро), но според полски медии те ще са по-скоро 12 млрд. злоти (2,9 млрд. евро), предаде АФП.
Преди ден Туск обяви, че държавата отпуска спешна помощ от най-малко 2 млрд. злоти (480 млн. евро) за хората, загубили жилищата си при наводненията. Парите идват от резерва на полското правителство, предназначена за финансиране на европейски проекти.
В Чехия, където
също има наводнения, щетите са надхвърлили
5 млрд. крони (200 млн. евро), предаде ИТАР-ТАСС.
Опасността още не отминала, тъй като от силния дъжд вчера рязко се е покачило равнището на водата в реките на Южна Моравия, в югоизточната част на страната.
В зоната на бедствието се оказа град Славков, останал в историята с немското си име Аустерлиц. Там са наводнени мазета на жилищни сгради, залети са технически съоръжения.
Свлачища са разрушили около 60 м от старинната ограда на аустерлицкия замък, където през 1805 г. се разиграва "битката на тримата императори", в която Наполеон разбива руско-австрийските войски.
Тревожно е
положението и в град Бърно, където валят
силни дъждове. Местните власти изпомпват
водата от мазетата на десетки сгради.
За днес синоптиците прогнозират дъжд
на практика в цяла Чехия и положението
може да се усложни.
Подробна прогноза за времето можете да намерите на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!