С ъединените щати са шпионирали, най-малкото от 2006 до 2012 г., тримата последни френски президенти –
Жак Ширак, Никола Саркози и Франсоа Оланд,
обяви „Уикилийкс“ – сайтът, който разпространява секретна информация, получена от анонимни източници. Разкритията бяха оповестени от френския в. „Либерасион“ и сайта „Медиапар“.
Показаните документи са с гриф „Строго секретно“ и представляват пет доклада на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, базирани на „прехващания на комуникации“. Те били предназначени за американската „разузнавателна общност“, пише „Либерасион“, позовавайки се на информацията, получена от „Уикилийкс“.
Най-скорошният документ е с дата 22 май 2012 г., т.е. няколко дни след встъпването в длъжност на Франсоа Оланд.
Подслушвани били не само разговорите на френските президенти,
но и на министри и на френския посланик в САЩ. Документите съдържат също номерата на мобилните телефони на много служители в Елисейския дворец, включително прекия мобилен номер на президента, твърди „Уикилийкс“.
В документите са включени резюмета на разговори между правителствени служители за световната финансова криза, гръцката дългова криза и отношенията между правителството на Оланд и германското правителство на Ангела Меркел, съобщава Ройтерс.
Говорителят на „Уикилийкс“ Кристин Храфнсон заявил пред Асошиейтед прес, че е сигурен в автентичността на документите.
Той отбелязал, че предишните разкрития на сайта са се оказвали точни. Говорителят отказал да коментира как „Уикилийкс“ е получил документите, но увери, че
френската преса „може да очаква още разкрития в близко бъдеще“.
Белият дом отначало отказа да коментира информацията, но после увери, че САЩ не подслушват разговорите на Оланд.
„Не насочваме и няма да насочваме вниманието си към съобщителните линии на президента Оланд“, заяви за АФП Нед Прайс, говорител на Съвета за национална сигурност, без да съобщи други подробности за евентуални операции в миналото, добавя агенцията.
Той отбеляза, че САЩ не водят разузнавателни операции в чужбина освен ако съществува конкретна и сигурна заплаха за националната сигурност. „Това важи както за обикновените граждани, така и за световните лидери“, добави той.
Същевременно обаче френският държавен глава
Франсоа Оланд реши да свика Съвета по отбраната,
за да оцени естеството на тези информации и да направи съответните изводи, съобщи източник от Елисейския дворец.
„Това е неприемливо между съюзници“, заяви говорителят на френското правителство Стефан льо Фол малко преди в Париж да започне спешно свиканата среща. „Станалото е неприемливо, но не означава, че ще влезем в криза“, добави обаче той.
Разкритията бяха посрещнати негативно от цялата политическа класа във Франция – и сред управляващата левица, и в средите на дясната опозиция, посочва АФП.
Париж „няма да толерира никакви действия, поставящи под въпрос сигурността му“, заявиха от канцеларията на френския президент след спешно свиканата среща. През 2013 г. „американските власти са поели ангажименти“ да не подслушват вече своите съюзници;
„те трябва да бъдат припомнени и стриктно спазвани“,
посочва Елисейският дворец в комюнике, осъждащо „неприемливите действия“.
След днешната среща на Съвета за отбрана при президента Оланд френският външен министър Лоран Фабиюс е извикал посланичката на САЩ в страната Джейн Хартли, съобщиха дипломатически източници, цитирани от АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!